YUSUF ZENGİN
Alanya-Gazipaşa Havalimanı’na, Azur Air’e ait uçakla Moskova’dan 238 yolcu geldi.
TAV Havalimanları tarafından işletilen Gazipaşa-Alanya Havalimanı, pist uzatma çalışmalarının ardından ilk kez bir Boeing 757 tipi uçağı karşıladı. Anex Tour’un charter havayolu Azur Air’e ait uçakla 238 yolcu Moskova’dan Alanya-Gazipaşa Havalimanı’na geldi.
TAV Gazipaşa İşletme Koordinatörü Cengiz Aşıklı, Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nda pistin uzatılmasıyla daha büyük uçaklara ev sahipliği yapmak için altyapılarını daha önce tamamladıklarını söyledi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün izniyle, talep eden havayollarının havalimanına gerçekleştirdikleri uçuşlarda farklı uçak tiplerini kullanabildiğini ve Azur Air’in uçuşuyla da ilk kez bir B757 tipi uçağı karşıladıklarına dikkat çeken Aşıklı, “Havayollarına en iyi hizmeti sunarak bölgemize daha fazla yolcu çekmek, Alanya ve Gazipaşa bölgesinin gelişimine katkı sunmak üzere çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.
Havalimanının pisti Ekim 2015’te 2000 metreden 2350 metreye çıkarılmıştı. Pistin uzatılmasının ardından Gazipaşa Havalimanı A321 ve B737-900 tipi uçaklara ev sahipliği yapmaya başlamıştı. Azur Air bu yıl yaz sezonunda Nisan-Ekim ayları arasında karşılıklı 318 sefer gerçekleştirecek.
Gazipaşa-Alanya Havalimanı 6400 metrekarelik terminal binası ile 2 milyon yolcu kapasitesine sahip. Gazipaşa-Alanya Havalimanı’ndan iç ve dış hatlarda toplam 16 havayolu şirketiyle 12 ülkede 37 destinasyona uçuş gerçekleşiyor. Gazipaşa-Alanya Havalimanı 2017 yılında yaklaşık 823 bin yolcuya hizmet sunarken 5 bin 662 uçuşa ev sahipliği yaptı.