Hava-İş’te Ali Kemal Tatlıbal başkanlığındaki yönetim, seçimlerde koltuğu kaptırmamak için inanılmaz dalavere çevirdi.
Ali Kemal Tatlıbal başkanlığındaki Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) Yönetimi'nin yaptıkları alicengiz oyununu aratmadı. Yaşananlar adeta literatüre “Ali Kemal Oyunu” olarak girmeye aday olacak cinsten. Mevcut yönetimin, kasım ayında yapılacak seçimleri garantilemek için çeşitli yollarla delege devşirmeye çalıştığı, bunun için bir nakliyat şirketi kullandığı, bu şirket aracılığıyla delege devşirdiği ve sendika kasasından da para aktardığı ileri sürüldü.
Aydınlık, İstanbul Küçükçekmece'de 6 Ekim 2016 tarihinde kurulan “Şeyda Nakliyat Danışmanlık” adındaki şirket ile Hava-İş Sendikası arasındaki bağı tespit etti. İddiaya göre Tatlıbal ve ekibi, kendisini destekleyecek kişileri Şeyda Nakliyat'ta sigortalı çalışıyormuş gibi gösterdi ve sendikaya üye yaptı. Daha önce sendikada danışmanlık ve avukatlık yaptığı belirtilen Serdar Uygur ile Tatlıbal'ın koruması olduğu ifade edilen Ömer Keskin'in, Şeyda Nakliyat'ta sigortalı gözükmesi dikkat çekiyor. Hatta Ömer Keskin, Hava-İş İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanlığı'na da aday yapıldı.
ŞİRKETE 377 BİN LİRA AKTARILDI
Dikkat çeken önemli bir nokta ise Hava-İş Sendikası'nın banka hesap dökümlerinde ortaya çıktı. Mahkeme dosyasına giren kayıtlara göre sendika kasasından Şeyda Nakliyat'a 25 Ekim 2016 tarihinden 18 Temmuz 2017'ye kadar 4 kez toplam 377 bin lira aktarıldı.
NAKLİYAT ŞİRKETİYLE DELEGE DEVŞİRME
Tatlıbal ve ekibi sadece nakliyat şirketi kullanmakla yetinmedi, “şubelerin çok dar bir alandan ve çok az üyeden sorumlu olması”nı ve “toplam işyeri sayısının 300'ü geçmesi”ni gerekçe göstererek taşradaki 62 işyerini şubelere bağladı. Değişiklikten önce sendikanın genel merkez üst kurul delegeleri, genel merkeze bağlı bölgelerden, şubelerden ve taşradaki temsilciliklerden seçiliyordu. Şubelerin olmadığı işyerleri ise, üst genel kurulda doğrudan 62 delegeyle temsil ediliyordu. Ancak değişiklikle 62 temsilcinin artık bağlı oldukları şubelerin genel kurulunda doğrudan veya delegeleri aracılığıyla temsil edilmesi sağlandı. Böylece taşradaki 62 temsilcinin üst genel kuruldaki temsiliyeti ortadan kaldırıldı. Bu nedenle üst genel kurul delegeliğinde boşalan yerlere de genel merkeze bağlı işyerleri arasında olan nakliyat şirketlerindeki delegeler yerleştirildi.
YÖNETİMDE SESSİZLİK HAKİM
Konuya ilişkin sendika genel başkanı Ali Kemal Tatlıbal'ı aradık ancak telefonlarımız yanıtsız kaldı. Tatlıbal'a sosyal medya üzerinden de ulaşmaya çalıştık ama yanıt alamadık. Ayrıca sendika genel merkezine 11 Eylül tarihinde belgegeçer (faks) çekmemize rağmen de herhangi bir dönüş yapılmadı. Üç gündür yayımladığımız haberlere rağmen sendika yönetiminden arayan olmadı.
AKP'Lİ VEKİLİN OĞLU: TATLIBAL
Hava-İş'in 2013 yılında yapılan 27. Olağan Genel Kurul seçimlerini “Reform Hareketi”nin genel başkan adayı Ali Kemal Tatlıbal kazanmııştı. AKP'nin 23. Dönem Kahramanmaraş Milletvekili Cafer Tatlıbal'ın oğlu olan Ali Kemal Tatlıbal, o dönem işten atılan 305 işçinin aleyhinde, işveren lehine şahitlik yapmıştı. Ali Kemal Tatlıbal aynı zamanda, 2010 Anayasa Referandumu'nda “evet” kampanyası yürüterek AKP'ye destek olan Genç Birlik oluşumunun eski genel başkanıydı.
TARIK TEKGÖZLİ