YUSUF ZENGİN

Alp Havacılık, United Technologies şirketlerinden biri olan dünyanın önde gelen uçak motoru üreticisi Pratt& Whitney Şirketi ile toplam 480 milyon dolar değerinde bir ihracata imkan sağlayacak 11 yıllık yeni bir anlaşma imzaladı.
Alp Havacılık şirketinden yapılan açıklamaya göre, Paris'te, Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir'in de katıldığı törenle imzalanan sözleşme kapsamında, Alp Havacılık, Mitsubishi Regional Jet (MRJ) için PW1200G, Bombardier C serisi uçaklar için PW1500G, Airbus A320neo için PW1100G-JM ve Gulfstream G800 için PW800 motorlarına ait ön, arka fan hublarının da aralarında olduğu 13 kritik döner komponentin ana global kaynağı olacak. 1 yıllık proje geliştirme aşamasından sonra 2016 yılında aşamalı olarak seri üretime geçilmesi planlanan iş paketi, Alp Havacılık ile birlikte yan sanayinin gelişimine de önemli katkı sağlayacak. Açıklamada Alp Havacılık ile ilgili şu bilgilere yer verildi:
"Alp Havacılık, motor teknolojileri geliştirme ve jet motor komponentleri üretimine adanmış modern tesisi ve iş merkezi ile Pratt & Whitney F-135 motoruna ait Fan ve Kompresör Pervaneleri ve Fan Arka gövdesi gibi Motor Kritik Döner parçalarının ve F-135 ve F-100 motorlarına ait Sync Ring gibi ürün gruplarının da imalatını gerçekleştirmektedir. Alp Havacılık, ayrıca,  Pratt & Whitney F-135 programında, 2, 3,4 ve 5'inci Kademe Titanyum IBR (Integrally Bladed Rotors) ve Fan Pervanesi Arka Gövdesi üretiminde de ana global kaynak konumundadır. Alp Havacılık ve Pratt & Whitney firmaları arasında F135 Nikel IBR Kademelerinin üretim teknolojilerinin geliştirilmesi amacıyla Kasım 2011'de Araştırma-Geliştirme Anlaşması imzalanmış olup, bu proje kapsamındaki çalışmalar da devam etmektedir."