YUSUF ZENGİN

Sikorsky helikopterleri için bir dizi üretimin yapılacağı ve 90 milyon dolarlık yatırımla Eskişehir'de kurulan Alp Havacılık Helikopter İş Merkezi bugün Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı törenle hizmete açıldı.
ALPATA: SİKORSKY İLE SADECE ORTAK DEĞİL DOSTUZ
Sikorsky Helikopter’in üst düzey yöneticileri, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof.Dr. İsmail Demir’in de katıldığı katıldığı törende konuşan Alp Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Alpata, dünyanın en büyük helikopter üreticisi Sikorsky ile teknolojiye, büyümeye aç Alp Havacılık’ın sadece işbirliği değil iyi bir dostluğun da temelini attıklarını bu anlamda kendilerini şanslı hissettiklerini söyledi.
2023’TE 500 MİLYON DOLAR İHRACAAT
Alpata, “Türkiye’ye yetişen gencecik mühendis, operatör arkadaşlarımızın burada yarattığı enerji, teknoloji paylaşımları bizi çok önemli noktalara getirdi. 2023’te 500 milyon dolarlık ihracata ulaşacağızımızı şimdiden söyleyebilirim” dedi.
HELİKOPTER ÜRETİMİNDE YERLİ SANAYİNİN PAYI ARTTI
Sikorsky’den bundan önce tedarik edilen helikopterlerde Türk sanayinin işpayı bulunmadığına vurgu yapan Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir’de, ilk kez genel maksak helikopter projesi kapsamında uygulanmakta olan proje modeli ile yüzde 60 oranında yerli sanayi oranı katılımı gerçekleştirileceğini belirterek, “Bu kapsamda kokpit, kabin ve paller TUSAŞ tarafından, aviyonik Aselsan tarafından, motorun önemli bir kısmı TEİ tarafınan, iniş takımı, dişliler ve aktarma organları ise Alp Havacılık tarafından üretilecektir. Sikorsky bu proje ile ilk kez yurtdışı satışlarda yerli Türk sanayiinin kabiliyetlerini kullanma taahhüdü vermiştir ve bu taahhüd miktarı 1.4 milyar dolardır” diye konuşu.
10 TONLUK YENİ BİR HELİKOPTER TASARIMINA BAŞLADIK
Helikopterlerin dünyaya satışı ve pazarlanmasında da TUSAŞ ve Sikorsky’nin işbirliği içinde çalışacağını kaydeden Demir, Türkiye’nin kendi özgün dizaynı olan helikoptere doğru gittiğini ifade ederek, “10 ton sınıfında genel maksat tipi bir helikopter tasarım projemizin başladığını, bunda da Sikorsky ve diğer ortaklarında her zaman yer alabileceklerini belirtiyorum” açıklamasında bulundu.
ATAK HELİKOPTERİN ABİSİ GELİYOR
İsmail Demir, ayrıca ATAK helikopterin abisi olacak daha ağır, daha atak bir heliopterin tasarım işleminin başladığını sözlerine ekledi.
Yeni açılan tesiste Sikorsky helikopterlerinin dişli ve dişli kutuları, döner komponentleri, rotor asamblesi, uçuş kumanda sistemi ve iniş takımları üretilecek. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde mevcut 23 bin 500 metrekare kapalı alan ve 30 bin metrekare genişleme alanında, 600'ün üzerinde nitelikli personel ve çok sayıda alt yükleniciyle üretim yapan şirket, ABD, Fransa, Kanada gibi pazarlara ihracat gerçekleştiriyor.
Alp Havacılık, kabiliyetleri ve alt yüklenicilerinin imkanlarıyla Sikorsky, Pratt&Whitney, Pratt&Whitney Canada, Lockheed Martin, UTC Aerospace Systems, Honeywell ve Boeing gibi müşterileri için helikopter dinamik, helikopter kuyruk pervanesi sürücü mili sistemi, iniş takımı ve uçak yapısal parçalarıyla hidrolik ve yakıt boru sistemleri üretiyor.
Alp Havacılık, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ ana yükleniciliğinde Sikorsky ile yürütülen Türk Genel Maksat Helikopteri Projesi'nde rol aldı. Sözleşme bedeli yaklaşık 3,5 milyar dolar olan projeyle Türkiye'nin genel maksat helikopter ihtiyacı karşılanmış olacak.
Proje kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü için 109 adet T70 Kara Şahin Helikopteri üretilecek.