YUSUF ZENGİN

İstanbul Havalimanı'nda yiyecek-içecek hizmeti sunan BTA tarafından açılan Tadında Anadolu Restoranı (Anadolu Cuisine), 81 ile özgü 600'e yakın yemek çeşidiyle Anadolu kültür ve lezzetlerini dünyaya tanıtıyor. Yerli ve yabancı yolcular da, restoranın özenle hazırlanan yemeklerini çok beğeniyor.

BTA, Anadolunun eşsiz yiyecek ve içeceklerini tanıtmaya İstanbul Havalimanı'nda da devam ediyor. Dış Hatlar Terminali'nde yer alan Tadında Anadolu Restoranı'nda, Hakkari'nin 'Doğaba'sından Gaziantep’in 'Ayva Aşı'na, Elazığ'ın 'Harput Köftesi'nden Ege'nin binbir çeşit otlarıyla hazırlanan salatalarına, Hatay'ın 'Aşur'undan Siirt'in 'Tavuk Şorvası'na, Erzurum'un 'cağ'ından Adana'nın, Urfan'nın 'kebab'larına ve dönerine kadar Anadolu'ya özgü yaklaşık 600 çeşit yemek yer alıyor. Anadolu mutfağının kültür mirasını koruyarak, eşsiz lezzetleri geçmişten günümüze sunan bin 700 metrekarelik alandaki restoran, 400 kişiye de istihdam sağlıyor.

ANADOLU MUTFAK KÜLTÜR MÜZESİ DE VAR

Geleneksel yemekleri modern dokunuşlarla sunan restoranda, Türkiye'nin 81 ilinden kaybolmaya yüz tutan birçok tarif, yolcuların gözleri önünde hazırlanarak servis ediliyor. Yedi bölümden oluşan restoranda bir de Anadolu Mutfak Kültür Müzesi bulunuyor. 8 farklı uygarlıktan eserlerin yer aldığı alanda, mutfak kültüründe yeri olan parçalar sergileniyor. Restoranın girişinde yer alan dilek ağacı da yoğun ilgi görüyor.

ANADOLU YEMEK KÜLTÜRÜ TANITILIYOR

Tadında Anadolu konsepti ilk 2006 yılında Ankara Esenboğa Havalimanı'nda hizmet sunmaya başladı. Daha sonra sırasıyla Bodrum, İzmir ve İstanbul Atatürk Havalimanı'da şube açan Restoran, şimdi de İstanbul Havalimanı'nda yerli ve yabancı yolcuları ağırlıyor.

BTA İstanbul Havalimanı İşletme Müdürü Kazım Çil, Anadolu mutfağının tüm lezzetlerinin Tadında Anadolu Restoranı'nda bulunduğunu söyledi. "Anadolu çok cömert topraklara sahip, binlerce medeniyetin iz bıraktığı topraklar." diyen Çil, şunları söyledi:

Amacımız bu toprakların yemek kültürünü tanıtmak. Burada bu yemekleri pişirip tüm dünya insanlarına servis edebiliyoruz. Biz burayı bir 'food theatre' (yemek tiyatrosu) olarak adlandırıyoruz. Misafirlerimizin alacağı tüm yiyecekler onlara bir yemek tiyatrosu şeklinde sunuluyor. Örneğin kadayıfın telini burada açarak, künefesini burada hazırlayarak onlara sunuyoruz.

CAĞ KEBAP VE KÜNEFE SADECE BURADA

İstanbul Havalimanı'nda yemek konusunda dünyada birçok ilki gerçekleştirdiklerini kaydeden Çil, "Bildiğim kadarıyla cağ kebabının satıldığı tek havalimanı İstanbul Havalimanı. Yine yerinde dökülen, yerinde üretilen, peyniri kadayıfı yerinde konulan ve sunulan tek künefe İstanbul Havalimanı'nda var." ifadelerini kullandı.

İSTANBUL HAVALİMANI'NA RENK KATTI

Amaçlarının Anadolu mutfağını tüm dünyaya tanıtmak olduğunu söyleyen Çil, şöyle devam etti:

"Dünyadaki sayılı yiyecek, içecek firmalarından bir tanesiyiz. Misyonumuz, İstanbul Havalimanı'nı da vesile ederek Türk mutfağını tüm dünyaya tanıtabilmek ve sunmak. Dünyadaki ünlü gazlı içecekler bu restoranımızda yok. Sadece Anadolu'muzun yerli gazozlarını sunuyoruz. Tüm şehirlerimizin gazozları var bizde. Yayık ayranımız var. Osmanlı mutfağımızın şerbet çeşitleri var. Dünyada çok isim yapmış marka kahve isimleri burada yok. Burada mırrasını, menengicini ve Türk kahvesini sunarak, dünya insanlarının Türk lezzetlerini burada deneyimlemesini çok önemsiyoruz. Birinci hedef para değil. Birinci hedef, çok inandığımız Anadolu'nun yemeklerini, içeceklerini dünyaya tanıtmak."

Çil, kısa bir süre önce açılmış olmalarına rağmen ilginin hayli yoğun olduğunu dile getirerek, İstanbul Havalimanı'na renk kattıklarını ifade etti.

RAMAZANDA İLGİ BÜYÜK

Ramazan ayında oruç tutan yolcuların da iftar için restoranlarını tercih ettiğini kaydeden Çil, ramazan dolayısıyla özel iftariye tabakları oluşturduklarını, tencere yemeklerinin ve ocakbaşının oldukça ilgi gördüğü belirtti.