YUSUF ZENGİN

TAV Havalimanları Holding'in işlettiği havalimanlarındaki Nisan ayında gerçekleşen toplam yolcu sayısı, İstanbul Atatürk Havalimanı'nın kapanması nedeniyle yıllık bazda yüzde 31 düştü.

TAV Havalimanları işletmesini yürüttüğü havalimanlarına ilişkin Nisan ayı yolcu trafik verilerini yayınladı. Buna göre Nisan ayında TAV, toplam yolcu sayısı 5-6 Nisan’da Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na taşınılması nedeniyle yıllık bazda yüzde 31 düşüşle 7,23 milyona geriledi. Nisan ayında toplam dış hat ve iç hat yolcu sayılarındaki daralma ise sırasıyla yıllık bazda yüzde 32 ve yüzde 31 olarak gerçekleşti. Nisan ayında Atatürk Havalimanı’nda toplam yolcu sayısı ise yıllık bazda yüzde 86 düştü.

Atatürk Havalimanı ve Mayıs 2018’de hisse satın alımıyla portföye giren Antalya Havalimanı katkıları dışarıda bırakıldığında, TAV Havalimanları'ndaki Nisan ayında toplam yolcu sayısındaki daralma zayıf iç hat yolcu trafiği nedeniyle yıllık bazda yüzde 8 oluyor.

EN ÇOK ARTIŞ TUNUS'TA

TAV’ın yurtdışı operasyonlarında ise Nisan ayında yüzde 41 yolcu trafiği artışı ile Tunus en güçlü büyüme gösteren havaalanı oldu. Ocak-Nisan döneminde ise TAV’ın toplam yolcu sayısı yıllık bazda yüzde 5 düşüş ile 36,16 milyona geriledi.

HEDEF 94 MİLYON YOLCU

Şirket, 2018 yılındaki 152 milyon yolcu sayısına kıyasla 2019’da ise İstanbul Ataturk Havalimanı'nın etkisini dışarda bırakıldığında 90-94 milyon yolcu sayısı hedefliyor. Antalya Havalimanı’ndaki Nisan ayında dış hat yolcu sayısında dikkat çekici yüzde 40 artış göstermesinin de, yüksek 3. çeyrek sezonu için olumlu olduğu düşünülüyor.