26 Kasım 2019 tarihinden bu yana yaşadığı mali kriz sonucu geçtiğimiz günlerde iflasını açıklayan AtlasGlobal’in milyonlarca dolar borçlu olduğu ortaya çıktı.

2019 yılının Kasım ayında aldığı uçuşlarını durdurma kararını duyurmasıyla herkesin yakın takibe aldığı şirket, 12 Şubat 2020’de “tüm operasyonlarını durduracağı” iddiasıyla bir kez daha gündeme geldi. Tarih 14 Şubat’ı gösterdiğinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından Twitter üzerinden AtlasGlobal hakkında resmi bir açıklama yapıldı. Bu açıklamaya göre AtlasGlobal’ın iflas başvurusunda bulunduğu belirtildi.

Tüm bunların ardından havayolu firmasının birçok havaalanı ve terminal işletmecisine, yer hizmeti veren şirketlere, yakıt kuruluşlarına ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne (DHMİ) milyonlarca dolar borçlandığı ortaya çıktı. Habertürk’ün haberine göre SHGM Yardımcısı Oktay Erdağı, havayolu şirketlerinin SHGM’ye 500 bin dolar teminat mektubu sunduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu:

DÖRT BİR YANDAN BORÇ KISKACI

“Devlet, gerekirse teminatı irat kaydedecek veya iflas masasına gönderecektir. Bu parayla öncelikle taşınmayan yolcuların taşınması sağlanacak. Sonra, DHMİ’ye olan borçları ödenecek. Para kalırsa da çalışanların alacakları kapatılacak. Terminal işletmecileri, yer hizmeti verenler ve diğer işletmeler alacaklarını tahsil etmek için iflas masasına başvuracak.”

Atlasjet’in mülkiyetinde herhangi bir uçağının bulunmadığına işaret eden Erdağı, “Şirketin, kiraladığı uçaklar vardı. Bunların önemli bir bölümü daha önce gitti. Son 2 uçağın da gönderildiği söyleniyor” dedi.