Atlasglobal ve En Uygun acentelerinden şikayetçiyim. Yaklaşık 2 ay kadar önce Antalya-İstanbul gidiş dönüş 2 kişi uçak bileti aldım. Tabi parasını da kredi kartı ile peşinen ödedik. Akabinde Atlasglobal firması 13 Ocak'ta gerçekleşecek olan Antalya-İstanbul uçuşunu iptal ettiğine dair SMS gönderdi. Biz planlarımızı uçak firmasının belirttiği tarihe göre yapmamıza rağmen onlar yine istediği gibi iptal edebiliyor. Neyse Atlas globali aradım kavga dövüş 13 Ocak olan uçuşu 14 Ocak ile değiştirdik. Bundan sonra sorunlar bitmedi. Aradan 10 gün kadar geçtikten sonra bütün Antalya İstanbul uçuşlarının iptal edildiğini SMS ile bildirdi. Bundan sonra büyük kriz başladı.


İlk etapta Atlas müşteri hizmetlerine saatlerce ulaşamadım. Ulaştığımda 45 dakika hatta beklemek zorunda kaldım. Akabinde bana bilet aldığımız acenteden iptal etmem gerektiğini paramı almam gerektiğini açık bilet vermeyeceklerini uçuşlarında ne zaman açılacağının bilinmediğini söylediler kendilerine aylarca önce aldığım biletlerin ücretini şimdi iade edeceklerinden mağdur olacağımı bu tarihte aynı fiyata uçak bulmak mümkün olmadığını hem iş hem para kaybına yol açtıklarını hem de işlemleri acente tarafından yaptırmalarının yanlış olduğunu, uçuşu Atlas globalin iptal ettiğini sorumluluğun kendilerinde olduğunu bildirmeme rağmen hiç ilgilenmediler.


Akabinde en uygun acentesini aradığımda onlarda Atlas globalin iptal bildirimi yapmadığından iade yapamayacaklarını bildirdiler. Tekrar atlası aradım acentenin acente destek hattını arayarak işlemleri yapabileceğini ilettiler. Bunun üzerine tekrardan en uygunu aradım onlarda dönüş için iptal kaydı oluşturabileceklerini 13 Ocak uçuşu ile ilgili firma tarafından müdahale olduğundan Atlas globalin işlemlerini yapabileceğini kendilerinin yapamayacaklarını bildirdiler. Tekrar Atlası aradım onlarda tüm işlemlerin seyahat acentesi tarafından yapılacağını biletin oradan alındığı için kendilerinin yapacak bir şey olmadığını söylediler. Tekrar en uygunu aradım onlar atlasa attı tekrar atlası aradım onlar en uyguna attı.


Süreç böyle devam etti gitti. Yani paramızla rezil olduk. Atlas global diyor ki operasyonla nedenlerle iptal oldu nedir bu nedenler dediğimizde cevap yok. Yeterince yolcu bulamayıp iptal edip bizi mağdur ediyorlar. Sonuç itibari ile iki ay önce ödediğim ne paramı iade alabildim ne de uçuşum gerçekleşti. Yasal olarak maskeler altına gizlenmiş hava yolu kurallarının değişmesi ve gerekli cezayı almalarını istiyorum.