Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un ikizi Murat Ersoy’a Kuzey Irak’taki ortaklarından icra geldiğini yazdı.

6 yıl önce “İlk Kürt havayolu şirketi” olarak tanıtılan Zagrosjet’in ortaklarının Atlasjet ve Kuzey Irak’taki Zagros grubu olduğunu söyledi. Ortaklığın uzun sürmediğini kaydeden Toker, “ Uçakların bakımı, şirketin temsili, yetki gibi konularda anlaşmazlıklar çıktı. Irak Sivil Havacılık Otoritesi Atlasjet'in Irak'a yaptığı uçuşları durdurdu. Atlasjet de alacaklarını tahsil edemediği gerekçesiyle Zagrosjet'e ait bir uçağa İstanbul Atatürk Havalimanı'nda el koydu” dedi.

Toker yazısında şunları söyledi:

“Zagros Grubu'nun konuyu mahkemeye taşıdığı da o günlerde medyaya yansımıştı.

Bu hatırlatmayı yaptık çünkü Zagrosjet'in açtığı davada, dört yıl sonra icra kararı çıktığını öğrendik. Merkezi Erbil'de bulunan Zagros Air Co. Ltd.'nin alacaklı sıfatıyla yaptığı takipte Bakırköy 11. İcra Müdürlüğü, Ersoy hakkında ihtiyati haciz kararı kararı almış. Tektur Turizm adlı şirkete gönderilen karardaki borç miktarı 59 milyon 494 bin 502 TL 30 kuruş.

Bakırköy 11. İcra Müdürlüğü'nün ihtiyati haciz kararının temelinde, Zagros Grubu'nun uçağın uçurulamamasından kaynaklanan zararının olduğu belirtiliyor. Bu konuda daha önce hazırlanıp mahkemeye sunulmuş bilirkişi raporlarında Zagros Grubu'nun uğradığı zararın 10 milyon doların üzerinde olduğu yer alıyor.

Uluslararası boyutu da bulunan bu kararın önümüzdeki dönemde şirket, turizm sektörü ve siyasete yönelik etkilerini izlemek gerekiyor.

Yazının devamı için tıklayın

Atlasjet'ten açıklama

BİLGİLENDİRME

28.10.2019 tarihinde Sözcü gazetesinde ve www.sozcu.com.tr isimli internet sitesinde yer alan “Kuzey Irak’tan gelen icra” başlıklı yazı içeriğinde yer alan ve gerçek olmayan ifadeler nedeniyle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Türk sivil havacılık sektörünün en eski ve köklü hava taşıyıcılarından olan Atlasglobal, yaklaşık 20 yıldır hem ulusal hem de uluslararası alanda her gün taşıdığı binlerce yolcusu ile Türk Sivil Havacılığının önemli yapı taşlarından birisini oluşturmaktadır.

Yukarıda tarihi ve başlığı belirtilen gazete haberi, maalesef gerçeğin ve vakaların küçük bir kesitine değinmekte, ama en can alıcı ve vahamet arz eden kısmı konusunda sessiz kalmaktadır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, söz konusu dava, taraflar arasında yaşanmış olan hukuki süreçlerden sadece biri olup, yapılan itiraz üzerine herhangi bir hukuki dayanağı bulunmayan ihtiyati haciz kararı kaldırılmıştır.

Tarafımızca tahkim şartı nedeniyle ilk adımda Zagrosjet’in diğer hissedarı Saman Sabir Mustafa aleyhine İsviçre'de bulunan ICC Uluslararası Tahkim Mahkemesi'ne başvurulmuş ve yargılama sonucunda da karşı tarafın ortaklık sözleşmesine aykırı davrandığı ve Atlasglobal’e yaklaşık 10Milyon USD ödemek zorunda olduğu mahkeme kararıyla da kesinleşmiştir. Bununla birlikte Zagrosjet’in diğer hissedarı olan Saman Sabir Mustafa, ICC Uluslararası Tahkim Mahkemesi kararına riayet etmemekte ısrarcı davranmaktadır.

Aynı zamanda usule aykırı bir şekilde verilen ihtiyati haciz kararına karşı yapılan itirazlar üzerine söz konusu ihtiyati haciz kararı ortadan kaldırılmıştır.

Şirketimiz faaliyetlerini hiçbir aksaklık olmadan sürdürmektedir.

Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla arz ederiz.

Atlasjet Havacılık A.Ş. Adına

Ali Murat Ersoy