Japan Airlines, uçak içi eğlence sistemlerine yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor.

Özellikle uzun uçuşlar uçak içi eğlence sistemlerini kullanan yolculara alternatif bir deneyim sunmak isteyen Japan Airlines, kısa süre içerisinde tüm uçuşlarda karaoke hizmeti sunmayı planlıyor.

İlk olarak filodaki Boeing 787 tipi uçaklarda kurulumu yapılacak sistem iki farklı seçenekle sunulacak. İlk olarak tüm yolculara şirket tarafından hazırlanan şarkı listesiyle farklı bir deneyim yaşatmak isteyen şirket, ikinci seçenecek olarak da kişiye özel şarkı listesi oluşturma imkanı verecek.

Karaoke sisteminin 2020 yılının ortalarına doğru tüm filoya kurulacak.

BİR JAPON BULUŞU: KARAOKE

Yüzyılın başlarında Karaoke adı verilen yeni bir kavram bu popüler etkinliklerin arasına katıldı. Japonca “boş orkestra” anlamına gelen karaoke, adındanda anlaşılacağı gibi Japonya’da doğdu.

1972 yılında Japonya'da icat edilen karaoke makinasıyla birlikte restoranlarda canlı müzikten daha çok karaoke makinesinden yayılan şarkılara eşlik etmek, şarkılar söyleyerek akşam yemeklerini daha keyifli hale getirmek bir gelenek halini aldı.

İlk karaoke makinası kafeteryalarda yardımcı müzisyen olarak çalışan Japon mucit Daisuke Inoue tarafından icat edildi ve 90'lı yıllarda Asya'nın tamamına oradan da tüm dünyaya yayıldı.