YUSUF ZENGİN

Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor.

Reklam ve reklam haber için gokyuzuhaberci1@gmail.com

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

BTA Food&Services Group çalışanı Mustafa Çankaya, Atatürk Havalimanı’nın ne kadar çok farklı yolcu tarafından kullanıldığını ve kültürel çeşitliliğini belgelemek amacıyla ‘100 Yüz 100 Ülke’ projesi başlattı. 

BTA’nın TAV Airport Hotel Rezervasyon Sorumlusu Mustafa Çankaya’nın bir hayali var. Atatürk Havalimanı’nın ne kadar geniş bir yolcu kitlesi olduğunu belgelemek istedi ve ‘100 Yüz 100 Ülke’  projesini başlattı.

Mustafa Çankaya uzun süredir Atatürk Havalimanı'nda çalışıyor ve 7 yıldır da profesyonel olarak fotoğrafla ilgileniyor.

2018 yılının Mart ayında ise bir projeye başladı: "100 Yüz 100 Ülke". Bu projenin amacı Atatürk Havalimanı'nın ne kadar çok farklı yolcu tarafından kullanıldığını ve kültürel çeşitliliğini belgelemek.

"Havalimanından geçen insanların çeşitliliği bana bu projeye başlama fikrini verdi. İstanbul her zaman eşsiz konumuyla tarih boyunca bir geçiş noktası olmuştur ve bugün, Atatürk Havalimanı dünyanın en işlek havalimanlarından biridir. Bu projenin ana amacı 100 farklı ülkeden 100 portrenin fotoğrafını çekmek. Her katılımcının 2 fotoğrafını çekiyorum, birincisi sadece yüze dönük bir portre, kameraya bakacak ve ikincisi havaalanındaki mevcut durumları (kitap okumak, uçuşu beklemek, kahve içmek gibi)..."

HEDEF YIL SONUNA KADAR PROJEYİ TAMAMLAMAK

Şu ana kadar 79 farklı ülkeden 120 portre çeken Mustafa Çankaya'nın hedefi havalimanının kapanış tarihi olan 29 Aralık’a kadar projeyi bitirmek.

Proje şu ana kadar Alman Spiegel Dergisi ve Zeit Gazetesinde, Protekiz Publica gazetesi ve Fransız Phototrend web sayfasında yayınlandı.