Çin’in üç büyük telekom operatörünün 7 Ekim’de yaptığı açıklamaya göre, ülkedeki 5G abone sayısı 9.3 milyona ulaştı. Telekom şirketleri, 5G müşteri sayısını artırmak için eski abonelerine yüzde 30’a varan indirimler yapıyor…

Çin’in üç büyük telekom operatörü olan China Mobile, China Unicom ve China Telecom’un toplam 5G abonesi 9,3 milyona ulaştı. Bu abone rakamının şirketler arasındaki dağılımı ise China Mobile 5,6 milyon, China Unicom’un 1,78 milyon ve China Telecom’un 1,91 milyon oldu.

China Mobile, 5G ticari rezervasyonu yapan ilk telekom operatörü olarak abonelerine SMS ve QR kodla rezervasyon yapma uygulamasına devam ediyor. China Telecom ise geçen ay 5G rezervasyonlarını başlattı. China Unicom ise 30 Eylül tarihinde müşterilerinin rezervasyonla kayıt olmalarına izin vermeye başladı. Telekom şirketleri, 5 yıl ve üzerindeki aboneleri için yüzde 30 indirim verirken, China Unicom ve China Telecom en az üç yıllık müşterilere aynı oranda indirim sunuyor.

Çin’de 5G’nin piyasaya çıkış tarihi konusunda net bir açıklama yapılmadı ancak ülkenin özellikle büyük kentlerinde 5G istasyon sayısı on binleri geçmiş durumda. Hatta bazı turistik kentlerde pilot olarak kullanılmaya başlandı.