Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun verilerine göre, Hubei eyaleti hariç diğer kesimlerdeki vaka sayılarının artışında son 10 günde düşüş görüldü. Hubei eyaleti dışındaki bölgelerde dün yeni tespit edilen vaka sayısı 267 oldu. 3 Şubat’tan itibaren 10 günde yeni tespit edilen vaka sayıları sırasıyla 890, 731, 707, 696, 558, 509, 444, 381, 377 ve 312 olarak kayıtlara geçti.

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) epidemiyoloji ve enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Robert Steffen, Çin Medya Grubu’na (ÇMG) verdiği özel röportajda, halkın panik yapmaması, günlük hayatını idame ettirirken salgın karşısında dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Yeni koronavirüsünden (Covid-19) kaynaklı salgınla ilgili son gelişmelere bakıldığında, tespit edilen vaka sayısının düştüğünü dile getiren Robert Steffen, belirsizliğin şu an için sürmesine karşın önümüzdeki günlerde genel durumun iyi yönde gideceğini vurguladı. Profesör Steffen, konu hakkında şöyle konuştu:

Geçtiğimiz günlerde yeni tespit edilen vakaların sayısının azaldığını gördük. Birçok ihtimalin mevcut olmasına karşın, şahsen salgının yakın zamanda kontrol altına alınacağına inanıyorum. 2003 yılında meydana gelen SARS salgını dönemine kıyasla önemli gelişmeler kaydettik. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un dediği gibi, Çin yeni koronavirüs salgının bir an önce kontrol altına alınmasına büyük katkı yaptı. Çin’in başarılı iş birliği sayesinde diğer ülkeler de salgına karşı mücadeleye katıldı. Bu yüzden iyimserim."

“Hem iyimser hem de tetikte olunmalı”

Prof. Steffen, bilinen birçok koronavirüsü çeşidi olduğuna işaret ederek, bunlardan çoğunun nezleye yol açtığını ve fazla tehlikeli olmadığını belirtti. Steffen, “İnsanlar bir soruna yaklaşırken en kötü ihtimali göz önünde bulundurmalı, ancak tarihe baktığımızda hastalıklarda en kötü senaryoların yaşanmadığını görüyoruz. İnsanların fazla endişelenmemesi gerekiyor. Biliyoruz ki, dünya genelinde her yıl yüzlerce, hatta binlerce kişi mevsimsel grip nedeniyle hayatını kaybediyor. Fakat kimse bu konuda panik yaşamıyor. Salgına iyimser şekilde yaklaştığımızda, yeni koronavirüsünün mevsimsel griple benzerlikler gösterdiğini söyleyebiliriz. Tabii biraz daha ağır bir durum” şeklinde konuştu.