Yenilenebilir enerji yatırımlarında liderliği elinde bulunduran Çin, güneş enerjisi sektöründeki yatırımları artırmak için teklif sistemini yenileme kararı aldı. Çin’de bu yıl güneş enerjisi yatırımları için 247 milyon dolarlık tahsis talebi bulunuyor

Çin, Ulusal Enerji Dairesi (National Energy Administration- NEA), ülkedeki güneş enerjisi yatırımlarını artırmak için uygulanan tahsisat mekanizmasının yenileceğini açıkladı. Enerji yönetimi, tahsisat saptama mekanizmasını iyileştirerek fotovoltaik (PV) sektörüne verdiği desteği artıracak.

Çin’de bu ay açıklanan verilere göre, 2019 yılında devlet sübvansiyonundan yararlanmak için toplam kurulu gücü yaklaşık 22,79 milyon kilovat olan 3 bin 921 proje başvuruda bulundu.

NEA yetkililerinden Li Chuangjun, şu ana kadar yaklaşık 870 bin kilovatlık teklifli projenin elektrik şebekesine bağlandığını ve 21.92 milyon kilovat kapasiteli projelerin ise inşaat halinde olduğunu açıkladı. Li ayrıca, ülkenin gelecek yılın tahsisat ihale sürecinin hazırlandığını ve fotovoltaik enerjisinin yüksek kaliteli gelişimini teşvik etmeyi planladıklarını söyledi.

Çin’in uyguladığı tahsisat ihale mekanizması aslında güneş enerjisi PV sektörünün piyasaya dönük gelişimini tetikleyip daha sonra da devlet desteğini kaldırma stratejisini güdüyor.

İhale mekanizması bağlamında tahsis talebinin bu yıl için 1,7 milyar yuan (247,11 milyon dolar) olduğu tahmin ediliyor.