Çin, göç politikasını ve yabancılar için giriş-çıkış başvurusunu kolaylaştırmak amacıyla 12 önlem alacağını açıkladı. Kamu Güvenliği Bakanlığı (Ministryof Public Security - MPS) kolaylaştırıcı önlemlerin, ekonomik ve sosyal kalkınmaya destek olmaya ve kamuya ve özel sektöre yarar sağlamaya yönelik 60 özel politika ilkesinin ilk bölümünün bir parçası olduğunu duyurdu.

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı çarşamba günü düzenlediği bir basın konferansında bildirildiğine göre, 1 Ağustos’tan itibaren, doktora sahibi olan ve ülkeye katma değer katkılarda bulunmuş olan daha çok sayıda üst düzey yabancı yeteneklerin daimi ikametgah başvuru formaliteleri kolaylaştırılacak. Bakanlık yüksek kalifikasyon sahibi yabancıların eşleri ve çocukları da aynı anda başvuru yapabilecekler.

Ulusal Göç Dairesi yetkililerinden Chen Bin, basın konferansında, Çin’in yabancı girişimci, yatırımcı ve teknik ve yönetim uzmanlarına son yıllarda 133 bin vize temin ettiğini söyledi.

Öte yandan, ülkenin iş yaşamı ortamını geliştirmek amacıyla, Çin’de iş yapan, çalışan veya eğitim alan yabancılara da uzun süreli vize ve ikamet izni verilecek. Üniversiteler, bilimsel araştırma enstitüleri ve teknolojik işbirliği konusunda bilinen firmalar tarafından davet edilmiş bulunanlar iki ila beş yıl süre geçerli vize veya ikamet izni alabilecekler.