BTA’nın geleneksel hale getirdiği bu haftaki Cuma sürprizinde çalışanlara kumpir ikram edildi.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yiyecek-içecek hizmeti sunan BTA Catering; çalışanları, Gökyüzü Kafeterya’da yeni tatlarla karşılamaya devam ediyor. BTA’nın bu haftaki Cuma sürprizinde ise kumpir yer aldı.

Daha önce Vefa Boza’sı, Osmanlı Tulumbası, kokoreç, çiğköfte ve turşu gibi lezzetler ikram eden şirket, çalışanların yoğun ilgisi üzerine Cuma Sürprizi’ni sokak lezzetleriyle de renklendiriyor.

KUMPİRİN TARİHÇESİ

Kumpirin hikâyesi çok yenidir. Yugoslavya’da alüminyum folyoda pişirilen, içine salata konulan patatese ‘krumpir’ denilmektedir. İngilizlerin içine sos koyarak yediği patates, 1991 yılında ülkemize getirildiğinde bize has zengin mezelerle doldurularak yepyeni bir ürün olmuştur. Öncelikle ülkemizde hızla yayılmış, sonra diğer ülkeleri fethetmiştir.

Türkiye’de yapılan kumpir, tereyağı, kaşar ve çeşitli leziz salatalar, mezeler ve soslar katılarak hazırlanan bir üründür. Şekli benzediği için adını Yugoslav krumpir’den almıştır. Ancak fırında pişirilmesi ve kendine has içeriği ile kumpir Türk mutfağının bir ürünüdür.

Son derece besleyici bir kök olan patates, hiç yağ içermez. Orta boy haşlanmış ya da fırında pişirilmiş bir patates sadece 100 kalori verir. Lifli bir besin olduığu için hazma yararlıdır. Elma, armut veya ayvadan daha fazla C vitamini içerir, bir patates günlük C vitamini ihtiyacını karşılar. Ispanaktan daha fazla demir içerir. İçindeki B6 vitamini ile iştah açar, sakinleştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Patates nitrik asit ve çinko deposudur, ishal veya mide-barsak sistemi bozukluklarında değerli bir diyettir. Haşlanmış patates, annelerin ishal olan çocuklarına verdiöj kocakarı ilacıdır. Patates ağırlıklı beslenenlerde beyin kanaması yüzde 6 azalır, akciğer kapasitesi artar, bayanlarda göğüs kanseri riskini azaltır.

Patatesin Faydaları:

Vücuda enerji verir, halsizliği ve yorgunluğu giderir.

Kandaki şeker oranını düşüren patates şeker hastaları için faydalıdır.

Damar sertliğini giderir.

Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler.

Kanı temizler.

Kansere karşı koruyucudur.

Bağırsak şişliğini ve basur ağrılarını azaltır.

El ve ayak çatlaklarına iyi gelir.

Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur.

Böbreklere faydalıdır.

Normal ve kuru ciltler için yararlıdır