Drone Uçak Helikopter Sigortası 7/24 Bilgi:TIKLA

Tolga Özbek yazdı,Dronelar… Öyle bir hayatımıza girdi ki… Bir bakıyorsunuz çocuğun elinde de var. Statüsü oyuncak. Binlerce dolar fiyatı ile özel tasarlanmış dronelar ile profesyonellerin de… Yarın öbür gün taksi yerine pilotsuz dronelara binip uçacağız.

Ama bu işin eğitimi? İşler giderek çığırından çıkıyor. Bir günde 5 belge verenler artık piyasada. Ne olacak bu eğitim? Bu işi düzgün yapan, standartları konusunda ter döken kişiler işte büyük bir tehlikeye dikkat çekiyor…

NASIL BAŞLADI

2016’ya kadar drone yani havadan video-fotoğraf çekenler polisin-jandarmanın göz yummasıyla işlerini yapabiliyordu. Ama bu olay, Atatürk Havalimanı üzerinde drone uçurulması ile farklı bir boyuta taşındı.

Önce 22 Şubat 2016 tarihinde ilk İnsansız Hava Araçları Talimatnamesi çıktı. Bunu 21 Nisan 2016 tarihinde eklenen Geçici Madde ile “Ticari uçuş gerçekleştirecek İHA0 ve İHA1 sınıfı pilotlar EK-3 te belirtilen eğitimleri 01.08.2016 tarihine kadar alır. Bu tarihten sonra eğitim almamış kişi İHA uçuşu gerçekleştiremez “ maddesi yer almaktaydı.

O dönemlerde ortalık baya bir gergindi. Atatürk Havalimanında uçuş yapılması dünya basınında geniş yer almıştı. Herkes bu işlerin sonu nereye varır diye süreci merakla takip ediyordu.

Tam güvenliği konuştuğumuz bu dönemlerde yine basına bir haber daha geçti. Bir genç yine drone ile Kız yurdunu gözetlemiş ve haber Ulusal Basına malzeme olmuştu. Güvenliği konuşurken birde Kişisel Hayatın Gizliliği de eklenmişti buna. Sonrasında o yıllarda yaşanan Reina katliamı, drone ile yapılan terör eylemleri ve 15 Temmuz darbe girişimi drone teknolojilerinin patlama yaşayacağı dönemi bıçak gibi kesmişti.

Drone Uçak Helikopter Sigortası 7/24 Bilgi:TIKLA

NEDEN TİCARİ UÇUŞ KAVRAMI EKLENDİ

Aslında bu eğitimlerle Ticari uçuştan kasıt, yerleşim alanı içinde gerekli eğitimleri almış , mevzuatlara uygun sadece iş için yapılacak uçuşlarda kullanıcıların Havacılık Hukuku, yaşanabilecek olası izin prosedürleri, kullandığı cihazın teknik bilgileri, olası kazaların önlenebilmesi amacıyla gerekli ders müfredatları yer almaktaydı. Ve yine izin işleminde karşı tarafa verilecek mağduriyetin önlenmesi amacıyla 3. Şahıs Mali Mesuliyet sigortasının yapılması da karara bağlanmıştı. Kısacası devlet, yerleşim alanı içinde gerçekten bir işin varsa o zaman uç ve gerekli şartları taşı diyordu bu talimatta.

ÖNCE ÜNİVERSİTELERE

Müfredatın yayınlandığı dönemde SHGM, bu yetkili uçuş okullarını da sisteminde yayınlamıştı. Sadece Hacettepe, Anadolu, Kapadokya, 19 Mayıs ve THK Üniversitesi gibi ülkemizin önde gelen kurumlarına verilen bu yetki ile hem verilecek eğitimin niteliği, hemde eğitimin ciddiyeti hedefleniyordu.

Talimatta yer alan ders konuları, yetkili uçuş okullarınına ait üniversitelerde görevli hocalar tarafından konular en ince ayrıntılarına kadar tek tek işlenmekteydi. Yani iş SHMG tarafından takip edildiği için normalde pilot yetiştiren bu kurumlar aynı pilotaj eğitimi gibi İHA lisansı için ders vermeye başlamıştı.

EĞİTİM HALKASI BÜYÜYOR

Daha sonra Üniversiteye bağlı , İHA Üretim ve Arge’si yapmış kulüpler, yine ileri seviyede İHA Üretim ve çalışmalar yapan şirketlere de bu yetki tanınmaya başladı.

Drone Uçak Helikopter Sigortası 7/24 Bilgi:TIKLA

SHGM ‘nin okul sayısının az olması, konunun çok yeni olması ile yoğun denetimlerinin olduğu bu dönemde Üniversite çatısı altında sorumluluğu taşıyan okullar, ciddi anlamda mevzuatlara uygun şekilde konuya hakim eğitmenlerle eğitim programlarına devam etmekteydi.

Peki ne oldu da Drone Eğitim mevzularının bu denli suyu çıktı? 2016 yılında PPL seviyesinde eğitim veren kuruluşlarla başlayan süreç , SHGM ‘nin İHA Distribütörlerine de yetki vermesi ile sıkıntılı süreç başladı.

EĞİTİMDEN ÇOK TİCARET ÖNE ÇIKTI

Çünkü PPL Eğitimi veren hocalar yerine derslere ticari satıcılar girmeye başladı. Ders müfredat konularında sunum yetisi olmayınca sadece drone kullandırılarak belgeler tahsis edilmeye başlandı. Distribütörlere verilen yetkilerin devamını reklam ajansları getirdi.
Bugün SHGM yetkili uçuş okullarına baktığımız zaman ilk sıralarda Üniversiteler yer alırken , liste devam ettikçe ticari şirketlerin yer alması zaten bu başlığın cevabını açıkça belirtmekte.

BELGE KOMEDİSİ

Şu an eğitim okullarına incelediğiniz zaman bir tanesi 5 belge veriyoruz. Havadan Fotoğrafçılık Sertifikası, Bakım Onarım Sertifikası gibi kendilerince rekabet ortamı oluşturacak garip garip belgeler türetmeye başlamış . Bunu sağlayan okulun ünvanına bakıyorsunuz , bir reklam şirketi. Ve haklı olarak şu soru aklına geliyor insanın:“ Neden PPL eğitim veren okuldan bir reklam şirketine kadar bu eğitim yetkisi verilir”

EĞİTİM BU KADAR BASİT Mİ?

Diğer tarafa bakıyoruz bir distribütör. Şirket aynı zamanda fotoğraf malzemeleri de ithal ediyor. Fotoğraf grupları ile eğitimler düzenliyor ve eğitim salonunda albümler, fotoğraf makineleri, tripotlar … Açık açık afişlerde fotoğrafçılık eğitimimize katılın, dilerseniz XX TL ödeyerek eğitim sonunda İHA-0 belgesine sahip olun …

Bir başka tarafa bakıyoruz bir drone satıcısı. 25 Kg’a kadar İHA’ları kullanma yetkisine sahip ( Düşünün ki bu yetkiye sahip pilot insan üzerinde 25 KG’lık endüstriyel drone kullanacak) belgeyi 1 günlük etkinlikle vermekte. Şirket 500Gr-4Kg aralığında cihazlar satıyor ve bu eğitimi ücretsiz diyerek insanlara ithalatını yaptığı cihazları tanıtarak, satış yapma politikasında. Yani bir ürün tanıtımı yapmış olsa kimse katılım göstermezken, iş lisans dediğiniz zaman herkes pür dikkat hocaların gözünde …

HAVACILIK HUKUKUNA NE KADAR HAKİM?

Katılımcı da Havacılık Hukukunun aslında nasıl güvenlik önlemleri içerdiğini, mevzuatların neleri barındırdığını, dünyada bu sürecin nasıl ilerlediğini bilmeden drone görmesi, kumandayla uçurup profiline bir özçekim pozu paylaşması onun için yeterliydi.
Yani düşünün 25Kg’lık Endüstriyel bir Multikopteri insanlar üzerinde uçurma yetkisini , 500Gr lık bir cihazı bahçede yarım saat uçurarak verilmeye başlandı.
İşin ilginç tarafı da bu eğitim olayında taban fiyat politikasının olmayışı bu kuruluşlar tarafından işportacı gibi rekabet ortamına sebep oldu ve az önce de bahsettiğim gibi cihaz satmak için bedavaya verilen bir eğitime kadar gitmiş durumda …

TAM 48 OKUL YETKİLİ

Bugün itibariyle 48 (KIRK SEKİZ ) Yetkili uçuş okulu bulunmakta ve sayısı her geçengün artmakta.
Şu an üşenmeden bu okulları telefonla aradığınız zaman, işlerinizin çok yoğun olduğundan ama belgeyi acil almanız gerektiğinden, hatta bir proje için 10 personelinize bu belge lazım olduğundan bahsedin , size hesap numarasını gönderip belgeleri gönderecek okullar bile bulunmakta. Bu iddialar doğrudan drone piyasasında uzun süredir çalışan kişiler tarafından Kokpit.aero sitesine aktarılıyor.
SHGM ‘nin bu konudaki denetim eskikliği maalesef konuyu bu noktalara kadar getirdi. Çünkü İHA Birimi için kurulan ekip kurum için yetersiz kalmaktaydı.

Aslında süreci bu noktaya kadar gelmeden başta önlem alınsa bugün bir çok kişi tarafından bir kağıt parçasından ibaret olan bu belgelerin ciddiyetini korumuş olacaktı.

Örneğin düşünün Okullar bu eğitimi veriyor fakat okulların hangi konuları anlattıkları , derse ne kadar yetkin olduğu denetlenmiyor

Ders müfredatının içine ATC koymuşuz ve bu derse istinaden Telsizle Haberleşme Belgesi denilen Temel Radyo Haberleşme Eğitimi konulmuş. Şimdi bir drone ithalatçısına Havacılık Alfabesini sorun kaçı bilecek.

SHGM tüm eğitmenleri bir arada toplasa ve tek soru sorsa ve dese ki Havacılık Alfabesini sayın inanın Havacılık Okulları dışında 10 tane okul kalmaz …

Ben daha acı bir tespit belirteyim. Belirttiğim üzere verilen belgeleri okullar kendi sitesinde TC ile sorgulanan bir sistem zorunluluğu belirtmiş SHGM ( Ki bunu yapan hala çoğu okul yok ) Amacı sahte evrakın önüne geçilmesi

SAHTE BELGE!

Deneme amaçlı bir sertifikanın bilgilerini değiştirin , ve SHGM sistemine yükleyin. Belgenizin onaylandığını göreceksiniz…

Öncelikle 25.07.2019 tarihli yenilenen talimatta yer alan MEB yetkisi bu süreci biraz toplayacaktır. En azından yapılan yanlış tedavi edilecek. Fakat nasılsa 1 yıl daha zamanımız var diyerek kapanacak okullar şu an arka arkaya eğitime katılmadan bu belgeleri verir durumdadır.
Çünkü verilen belgeler süresiz yazdığı için kullanıcı da yarı fiyatından verilen ve hesaba para yatırılarak alınan, maliyeti 3 TL olan bu plastik kartları almak için sıraya girmiş durumda. Herkesin tek derdi ilerde birgün ya lazım olursa ….

DRONE PİLOTLUĞU ÖZENDİRİLİYOR AMA…

Geçenlerde ratingi en yüksek 3 ana haberde bir haber çıktı. Drone Eğitimlerini anlatıyor ve yetkili okul sahibi diyor ki “ İnsanlar dronelerden günde 1000 Tl gibi paralar kazanıyor, aylık 20 bin tl gelir elde edenler var, sizler de eğitimlere katılın , drone pilotu olun “ şeklinde… Arka fonda da öğrenciler yeşil çimler üzerinde piknik yapar gibi drone uçuşu yapıyorlar …
İşsizliğin %30 seviyelerine geldiğimiz bu süreçte buyrun umut tacirliğine en güzel örnek …

NEDEN SHGM ORTALIĞI BU KADAR BOŞ BIRAKIYOR?

Neden Havacılık Okullarında en küçük olumsuz bulguya raporlar yazılarak cezai yaptırımları bulunan Sivil Havacılık, yine kendisine bağlı İnsansız Hava Araçları alanında bu kadar meydanı boş bırakmıştır? Bu soru cevabını arıyor…

NELER YAPMALI

Bu işi doğru yapan kişilerle konuştuğumuzda şu konular ortaya atılıyor:

Öncelikle yukarda belirttiğimiz üzere MEB yetkisi için 1 yıl değil , hemen , acilen , bugün bu süreç başlatılmalı. İthalatçılar ve okullar bir kere ayrılmalı. Eğitim okulların işi olmalı.
İHA Eğitimlerinde yer alan konular akademik olarak kitapçık haline getirilmeli. Eğitmen ne anlatacağını bilmeli. Öncelikle eğitmen eğitilmeli. Kursiyerler bu kitaplara sahip olmalı ve kitapta yer alan konulardan ehliyet sınavları gibi sınava taabi tutulmalı. Eğitmenler SHGM tarafından sınavdan geçirilmeli ve yeterlilik almalı.
Kesinlikle eğitim veren kuruluş adına başkaları eğitim vermemeli. Okul bu eğitimi yapacağını taahhüt ettiği için bu yetkiyi almaktadır. Yapamıyorsa zaten yapmamalıdır.
Sivil Havacılık İHA Eğitimleri için bir sistem yazmalı. Kursiyerler kurs katılacağı zaman bu sisteme kayıt yapmalı. Kurs başladığı an kayıt sistem tarafından kapatılmalı. Belge sistem tarafından okulun onayı ile aktif edilmeli. Aynı sisteme kurs bitiminde okul yoklama listesini ve toplu fotoğrafı yüklemeli. Böylelikle SHGM verilen belgeleri denetlemesine gerek kalmayacaktır ve yukarda belirttiğimiz gibi sahte evrak basılamayacaktır
Geçmiş dönemde usulsüzlüklerle alınan belgeler iptal edilmeli. Bunun yöntemi basittir. Denetim hususunu bir duyuru ile kullanıcılara tebliğ eder. Bir okulun açtığı kurs sayısı bellidir. 1. Kurs içinden rastgele bir kursiyeri denetim için arar ve eğitim sırasında çekildiği toplu resmin ve imzalı yoklamanın ibraz edilmesini ister. Kursiyer eğitim almışsa okuluna ulaşır ve bu belgeyi kullanıcıya paylaşır zaten. Eğer bu belge ibraz edilmemişse okuldan talep edilir. Okul bunu karşılamazsa “ Yapılan şikayet ve incelemeye istinaden katıldığınız kursun uygunsuzluğu tespit edilmiştir. Lütfen toplu resminizi ve yoklamanızı okulunuzdan ibraz ederek müdürlüğümüze iletiniz “ şeklinde mesaj gelir. Okul nasıl ki eski kimlikleri yenilemekle mükellef kılındı, geçmiş kursların da toplu resim ve yoklamalarını yüklemekle de mükelleftir. Zaten eğitim müfredatı gereği yoklama alınmadan ve ispat niteliği taşımadan eğitim açılmamalıdır
İzinsiz uçuşa 6 bin lira ceza verilirken, usulsüz belge veren kuruluşlara 1 kuruş yaptırım olmaması bu süreci düzenleyemez. Kullanıcılara usulsüz belge alan kişilere 6 bin lira cezai işlem yapılacaktır şeklinde yapılan duyuru , kamuoyunda zaten kendiliğinden denetim sağlayacaktır

Kaynak: www.kokpit.aero

Drone Uçak Helikopter Sigortası 7/24 Bilgi:TIKLA