Havacılık dünyası uluslararası arenada bu yıl son kez Dubai’de gerçekleştirilen fuarda bir araya geldi. Sektörün uzun süredir ‘kaçmış gazı’ hali, kendini Dubai’de bir kez daha gösterdi. Sivil pazar bırakın geçmişteki bol sıfırlı siparişleri, ayakta kalmanın derdindeydi.

Askeri pazar ise biraz daha hareketli olsa da sürekli kısılan bütçeler hem ülkelerin hem de imalatçıların elini kolunu bağlamıştı. Bir çok şirket “Biz daha buradayız, ayaktayız” demenin derdindeydi.

Fuara katılan THY Teknik, Roketsan ve Vestel Savunma’yı Dubai’de boyunları bükük gördüm. Dış politika, Birleşik Arap Emirlikleri ile aramızdaki sorunlar Türk şirketlerinin ne yazık ki tam da yeni ürünler geliştirirken bu pazarlarda büyümesinin önüne geçmiş durumda. Geçmiş yıllarda büyük katılım gösteren TUSAŞ örneğin bu yıl Dubai Air Show’da yoktu.

Bölgede Arap ülkelerinin danışmanlarının önemli bölümü İngiliz veya Amerikalı. Bir şey alınacağı zaman ne yazık ki onların sözü geçiyor. Durum hem sivil hem de askeri pazarda bu şekilde. Tüm olumsuzluklara rağmen yine de Türk şirketleri bölgede yeni pazarların peşinde…
Kokpit Aero Tolga Özbek