Günsan Elektrik, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü–İŞKUR Sancaktepe Hizmet Merkezi iş birliği ile “Hayatı Aydınlatan Kadınlar” projesine imza attı. Erkeklerin çalışma alanı olarak görülen elektrik sektöründe kadınların da var olabileceklerini gösteren proje kapsamında, iş arayan ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen kadınlara elektrik sektöründe iş fırsatları yaratılması hedefleniyor.
 
Projeyle ilgili konuşan Günsan Elektrik CEO’su Francisco Gil Garcia, şunları söyledi: “Kurumsal sosyal sorumluluk bilincimiz ve gelecek nesillere verdiğimiz önemle bizleri çok heyecanlandıran projemiz “Hayatı Aydınlatan Kadınlar”ın ilk adımını attık. İhtiyaç sahibi ve iş arayan kadınlara ulaşmayı hedeflediğimiz projemizle, elektrik sektöründe kadınlar için yeni çalışma alanları yaratmayı istiyoruz. Erkeklerin ağırlıkta olduğu elektrik sektörümüzde kadın erkek fırsat eşitliğine katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.”
 
Yeni iş alanında gelir kaynağı
“Hayatı Aydınlatan Kadınlar” projesine; yaşları 20-45 arasında değişen, iş arayan ve çalışmak isteyen tüm kadınlar başvuruda bulunabiliyor. Elektrik ustası olmak isteyen kadınların, ilk aşamada İŞKUR Sancaktepe - Hizmet Merkezi ya da http://hayatiaydinlatankadinlar.com adresi üzerinden başvurularını yapması gerekiyor. Başvuruları değerlendirilen kadın elektrik ustası adaylarına, Günsan Elektrik’te 3 ay boyunca 508 saatlik süre boyunca teorik ve uygulamalı eğitimler verilecek. Eğitimlerin ardından “Kuvvetli Akım Tesisatçısı Kurs Bitirme Belgesi” almaya hak kazanan kadınlar, yeni iş alanlarında gelir kaynağı elde edebilecek.
 
Hanife Kaymaz’ın hikayesi kadınlara güç veriyor
Günsan’ın proje yüzü ise kendi imkanlarıyla elektrik dükkanı açan Hanife Kaymaz oldu. Üsküdar’daki kendi dükkanında 8 yıldır çalışmalar yürüten Hanife Kaymaz, projeye başvurmak isteyen kadın usta adaylarını yüreklendiriyor.