Medyacity Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt, geçen yıl 120 bin ziyaretçinin katıldığı, ülkeler arası 15 milyar dolarlık ticari anlaşmanın yapıldığı Eurasia Airshow'un ikincisinin, 22-26 Nisan 2020 tarihlerinde yine Antalya Uluslararası Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde düzenleneceğini açıkladı. Antalya Havalimanı'nda 410 bin metrekare alanda Türkiye'de uçuş gösterilerine dayalı ilk havacılık fuarı olarak düzenlenen Eurasia Airshow'a geçen yıl 67 ülkeden 343 firma katıldığını belirten Kurt, ikinci fuara katılacak ülke sayısında 40 artış beklediklerini söyledi. Eurasia Airshow 2020 için yabancı firmaların ilgi ve katılımının geçen yıla göre daha yüksek olduğunu anlatan Hakan Kurt, yine geçen sene 72 ülkeden 112 resmi heyetin katıldığı fuarın ikincisine 80'i aşkın ülkeden 130 resmi heyetin katılımını öngördüklerini kaydetti. İlk fuarı ziyaret eden sayısının 120 bine ulaştığını, 2020'de ise 200 bin ziyaretçi beklediklerini dile getiren Kurt, geçen yıl 81 hava aracının sergilendiği fuarın ikincisinde beş gün boyunca 100'ü aşkın hava aracının sergileneceğini açıkladı.
Nasıl Başladı?

Türkiye’nin uçuş gösterilerine dayalı ilk havacılık fuarı olan Eurasia Airshow, çalışmalarına Şubat 2016 tarihinde başladı ve lansman toplantısı, İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Farnborough International Airshow’da gerçekleştirildi. Eurasia Airshow’un, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 27 Nisan 2017 tarihinde, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilmesine karar verildi. Eurasia Airshow 25-29 Nisan 2018 tarihlerinde Antalya Uluslararası Havalimanı’nda başarıyla düzenlendi.

Neler Yapıldı?

Şubat 2016 tarihinde başlayan çalışmalar kapsamında;

Bahreyn Airshow, Singapur Airshow, Dubai Airshow, Farnbrough Airshow, Paris Airshow, MAKS Airshow Rusya, MRO Amerika, MRO Avrupa, MRO Dubai, IDEX Abu Dhabi, DSEI Londra, DIMDEX Qatar, ADEX Azerbaycan, Ebace İsviçre, IDEF İstanbul, Arms and Security Ukrayna, Defence and Security Thailand, IDEAS Pakistan, KADEX Kazakistan, Eurosatory Paris, DSA Malezya, Expo Defensa Kolombiya ve ATC Yıllık Toplantısı kapsamında uluslararası fuar ve etkinliklerine stantlı katılım sağlayarak Eurasia Airshow ve ülke PR’ına katkı sağlandı.
Fuarın resmi yayını ve basın sponsoru olan MSI Dergisi ile fuar için bir özel sayı hazırlanmasını da içeren, geniş kapsamlı tanıtım iş birliği yapıldı.

Uluslararası tanıtım kapsamında global havacılık yayınları Janes Defence, Flight Global, AIN Group, Aviation Week, Arabian Aerospace, Army Recognition ile uzun dönem tanıtım çalışmaları gerçekleştirildi. Dijital erişim ağları üzerinden 16 ay boyunca uluslararası ağa erişim sağlandı.
Eurasia Airshow’un gerçekleştirildiği Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’da, T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, dönemin Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel ve Antalyalı tüm paydaşlar ile defaten arz ve hazırlık toplantıları yapıldı ve Antalya’ya kazandırılan değer üzerinde yoğun PR algısı oluşturuldu.

Eurasia Airshow kapsamında Antalya Uluslararası Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde ayrılan 410 bin metrekarelik alanın tesviyesi ve bir fuar merkezi haline getirilmesi için 4 ay süren özel ve özenli bir çalışma gerçekleştirildi.

Katılımcı Profili

Önemle altını çizmek gerekir ki, Eurasia Airshow, katılımcı bazında tam anlamıyla hedeflediği Avrasya pazarına yine tam anlamıyla başarı ile ulaştı. Eurasia Airshow’a; Rusya’dan Katar’a, İran’dan İngiltere’ye, Ukrayna’dan Polonya’ya 67 ülkeden katılım gerçekleşti.

Eurasia Airshow kapsamında dünyaca ünlü; Boeing, Rolls-Royce, Sukhoi, UAC, Antonov, BAE Systems, SAAB, Qatar Airways, Thales, Honeywell, GE Aviation, Pratt-Whitney, Goodrich ve IRKUT firmaları katılım sağladı. Yerli global firmalar ise Türk Havayolları, TUSAŞ, ASELSAN, Alp Havacılık gibi lider şirketler öncülüğünde Türk havacılık sektörünü uluslararası arenada en iyi şekilde temsil ettiler. Eurasia Airshow’a yerli ve yabancı olmak üzere, toplam 343 firma katılım gösterdi.

Ayrıca fuara, Qatar Airways CEO’su, Sukhoi Başkanı ve ICAO Başkanı gibi dünyaca ünlü firma ve kurumların üst düzey yöneticileri de katılım sağladı. Eurasia Airshow’a Kazakistan Savunma Bakanı, Karadağ Ulaştırma Bakanı, Umman Ulaştırma’dan Sorumlu Devlet Bakanı, Karadağ Savunma Bakanı ve Makedonya Cumhurbaşkanı’nın Eşi (Hava Kuvvetlerinden Sorumlu) de katılım gösterdi.

Eurasia Airshow – Rakamlar

000 metrekare Fuar Alanı
67 Ülkeden Katılım
343 Katılımcı Firma
000 Profesyonel Ziyaretçi
000 Ziyaretçi
74 Ülkeden 168 Askeri & Sivil Delegasyon
20 Şale
15 Milyar Dolar İş Hacmi
13 Ülkeden 253 Akredite Basın Mensubu
81 Hava Aracı Sergisi
100’ün Üzerinde Uçuş Gösterisi

Eurasia Airshow – İlkler

Türkiye’nin hava gösterilerine dayalı ilk havacılık fuarı gerçekleştirildi.
Dünyada yalnız 1 tane olan A 350-1000 tipi Qatar Airways’e ait uçak ilk kez Türkiye’de Eurasia Airshow’da sergilendi.
Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı havacılık unsurları, birlikte ilk kez uçuş gösterisi gerçekleştirdi.
Dünya’nın en büyük ikinci kargo uçağı Antonov An-124 Türkiye’de ilk kez hava gösterisi yaptı.
Türkiye’de ilk kez bir fuarda, üçüncü ülkeler arasında ticaret anlaşması imzalandı. Rusya’nın Sukhoi markasına ait SSJ-100 isimli bölgesel yolcu uçağı, başta İran olmak üzere farklı ülkelerden 104 adet sipariş aldı.
İran, uluslararası bir havacılık fuarına, ilk kez sivil ve askeri alanda otoriteleri ile birlikte katılım sağladı.
Rus menşeli MiG-29 ve İsveç menşeli Saab Gripen savaş uçakları, Türk hava sahasında ilk kez uçuş gösterisi yaptı.

Resmi Destekçiler

Eurasia Airshow aşağıda belirtilen bakanlık ve kurumlarca resmi olarak desteklendi:

C. Dışişleri Bakanlığı
C. Ticaret Bakanlığı
C. İçişleri Bakanlığı
C. Kültür ve Turizm Bakanlığı
C. Milli Savunma Bakanlığı
C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı
C. Sağlık Bakanlığı
C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Türk Silahlı Kuvvetleri
Savunma Sanayii Başkanlığı
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü
Devlet Hava Meydanları İşletmesi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Antalya Valiliği
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Orta Anadolu İhracatçılar Birliği
KOSGEB
SASAD
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Sponsorlar:

Türk Havayolları
ASELSAN
STM
Alp Havacılık
THY Teknik A.Ş.
United Aircraft Corporation (Rusya)

Eurasia Airshow 2020

Eurasia Airshow kapsamında yapılan tanıtım çalışmaları neticesinde, Amerika’dan Çin’e, Rusya’dan İran’a, Katar’dan İngiltere’ye kadar görsel, yazılı, dijital ve sektörel basında, Eurasia Airshow ve Türkiye ile ilgili olarak, değeri uluslararası ölçümlerle 339 milyon doları aşan PR çalışması yürütüldü ve Eurasia Airshow’un, Avrasya pazarının savunma ve havacılık alanındaki en büyük ve en önemli buluşma noktası olduğu algısı başarıyla oluşturuldu ve benimsetildi.

Bu doğrultuda, bir sonraki Eurasia Airshow, 22-26 Nisan 2020 tarihleri arasında, yine Antalya’da gerçekleştirilecek ve henüz ilk etkinlikte elde edilen başarı çıtasını ve Türkiye’nin global havacılık endüstrisindeki konumlanmasını daha da üst noktalara çıkaracak.