TAMAY  ZENGİN

Tüm Sivil Havacılar Derneği ve İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen “Havacılık Yönetimi Sempozyumu’na katılan THY Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bilal Ekşi, THY’nin tarihsel gelişimini anlattı.

Dünya genelinde sivil havacılığın geliştiğine dikkat çeken Ekşi, gençlere "pilot olun" mesajı verdi. THY’nin 1933’te kurulduğunda sadece 5 uçakla 4 noktaya uçtuğunu ifade eden Ekşi, “Bugün THY, Türkiye’de her yere, Dünyada ise birçok yere uçuş sağlayabiliyor” dedi.

THY logosundaki yaban kazının da sembolik bir önemi olduğuna vurgu yapan Ekşi, “Logomuzdaki yaban kazı 1959’da geliştirildi. Yaban kazı en yükseğe çıkan ve okyanus ötesi uçabilen bir kuş, bugünkü vizyonumuza çok uygun” ifadelerini kullandı.

Tüm Sivil Havacılar Derneği ve İstanbul Aydın üniversitenin Florya Kampüsü'nde yapılan sempozyuma, Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, Uluslararası İlişkiler ve İttifaklar Başkanı Özlem Salihoğlu, Star İttifakı Şefi Dr. Özlem Özyön, Lufthansa Türkiye Müdürü Kemal Geçer, Singapur Havayolları Pazarlama Başkanı Derya Pekruh, İstanbul Yeni Havalimanı İnşaatı Proje Koordinasyon Müdürü Ökçün Gülmez, Kaptan Pilot Menderes Çakıcı, Ruh Sağlığı Derneği Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ömer Akgül ve Uçuş Psikoloğu Mehmet Ali Erkuş ile bazı davetliler katıldı.

TÜSHAD Yönetim Kurulu Başkanı Arif Ali Gezmişoğlu ise sektöre dair en güncel gelişmeleri öğrencilerle paylaşmayı kendine görev edindiğini, buna benzer sempozyumların yapılmaya devam edileceğini kaydetti.

Havacılık yönetimi, uluslararası ticaret ve lojistik ve uçak teknolojisi gibi bölümlerden sempozyuma katılan öğrencilere çekilişle Kaptan Pilot Menderes Çakıcı'nın imzalı kitabı hediye edildi.