Hava İş Sendikası, minimumun altında kabin ekipleri ile uçulduğu, grevde bulunan işçilerin yerine başka işçilerin çalıştırıldığı, alıştırma uçuşunu yapmayan kabin memurlarının görevlendirildiği ve kabin memurlarının tazeleme uçuşu yapmadan uçuşlara gönderildiği gerekçesiyle Türk Hava Yolları'nı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne şikâyet etti. Sendika ayrıca THY’nin, ekip odasının yerini dahi bilmeyen yeni mezun 500 kabin memurunu da uçuşa gönderdiğini ifade etti.
Söz konusu hukuksuzluklara dikkat çeken Hava-İş Genel Sekreteri Mustafa Yağcı, Bölge Çalışma ve İş Mahkemelerine başvurduklarını açıkladı.
Hava-İş'in şikâyet dilekçesi:


Öte yandan, bugün THY Genel Müdürlüğü önünde yaptığı basın açıklamasında THY’nin uluslararası standartları hiçe sayarak, emniyetsiz uçuş yaptığına dikkat çeken Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin’in sözlerini CHP’li Turgut Dibek Meclis gündemine taşıdı. CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, grevi kırmak için uçuş güvenliğine aykırı yollara başvuran THY Yönetimi hakkında soru önergesi verdi.
Hava-İş Sendikası’nın Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nü göreve çağırmasına rağmen herhangi bir denetim gerçekleşmediğine dikkat çeken Dibek, THY yetkililerinin henüz eğitimini tamamlamamış personeli çalıştırdığını ve uçuş sonrası dinlenme sürelerine uyulmadığını vurguladı.
Bilge Seçkin Çetinkaya son durum ile ilgili aşağıdaki yorumu paylaştı:
"Grev mahalinden bildiriyorum.....Hava isten grevdeki arkadaslar diyor ki 'grev bitti greve katilim olmadi haberlerine inanmayin'....su an tasima su ile degirmen dondurmeye calisiyorlar....ki o degirmen donmuyor...iptal olan ucuslari gostermiyorlar tabelalarda...ve grev yarindan itibaren daha etkili olmaya baslayacak...."
Topçu: “Bu sendika ideolojik bir sendikadır”
Havayolu emekçileri tüm baskı ve tehditlere rağmen greve devam ederken, THY Yönetimi ise “Uçuşlarımızda aksama yok, seferlerimiz devam ediyor” şeklinde açılamada bulundu. Hiçbir THY çalışanının greve itibar etmediğini, bütün çalışanların işbirliği yaptığını iddia eden THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, sendikanın görevi bırakması gerektiğini ifade etti.
Hava-İş’in ideolojik bir sendika olduğunu belirten Topçu, “305 dayatmasından vazgeçerlerse masamız açık” dedi. Şu an lokavt kararı almadıklarını kaydeden Topçu, “Şu anda yüzde 95,5 zamanında kalkış oranımız var. Rutin işimize devam ediyoruz ve edeceğiz” dedi.
Diğer taraftan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise, THY'deki greve ilişkin yaptığı açıklamada, “Seferlerde aksama yok, THY çalışanlarını tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.