Sayın Başkan Başkanlığınız Yeni Sayılır Klasik Bir Soruyla Başlayalım. Hedefleriniz?
Öncelikle üye sayımızı arttırmak. Diğer şirketlerin katılımını sağlamak. Dernek binamız yeterli değil. Birde THY Pilotlar Vakfı Var. Bizimle birleşip daha modern ve müstakil bir yapıda üyelerimize yardımcı ve destek olmak vakfın da katılımıyla daha da güçlü olmak istiyoruz.
"Ayda 100 Saat Uçacaklar"
Üyelerinizin Sıkıntısı varmı Varsa Bunu Nasıl Çözmeyi Planlıyorsunuz?
Türkiye Sivil Havaclıık Genel Müdürlüğü, AB uyum yasaları çerçevesinde (uçuş süresini yıllık bin Saatten 9 Yüz Saate çekiyor)  daha önce ayda 110 saat uçuçuyordu pilotlar. Bunu 100 saate indiriyor. Bu uygulama Nisan ayında uygulamaya geçecek. Bu pilotlar açısından son derece güzel bir gelişme. SHGM bunu ilgili kurumlara bildirdi. Bu uygulamanın da şirketlere olumsuz yansıması olacak tabii.
Nasıl Bir Yansıma?
Uçuş saatlerinin azalması %10 daha ilvave pilota ihtiya duyulacak demek. Bunun tek sıkıntısı şirketler açısından 'mesul kaptan' kaptan bulmakta zorlanacaklar.
Birde bizim açımızdan önemli bir sorun da pilotların dinlenme süreleri ile ilgili (6 saatin üzerindeki uçuşlarda) sadece uçuş saatinin aşağı çekilmmesi pilot arkadaşların yaşadıkları sorunları çözmüyor. 
Türk Sivil Havacılığını Nasıl Görüyorsunuz?
Tabi Türk Sivil Havcılığı,Geçen yıllara göre çok büyük bir aşama yaptı. Yılda en az 1200 tane (Türk ve Yabancı Tescilli) uçağın Türk Sivil Havacılığı tarafından denetimi yapılıyor. Bu çok önemli bir aşama.
Türkiye De Yeterli Pilot Açığı Varmı?
Uçuş saatleri aşağı çekilince tabii ki bir pilot açığı olacak. Geçici bir süre yabancı pilotla desteklenebilir. Daha sonra bu açık kapatılabilir.
İşssiz Pilot Varmı?
Şu anda bildiğim kadarıyla yok.  
TALPA'nın yeni Başkanı Özaçar'a sorduğumuz sorular bunlar. yemekte yaptığımız sohbette. 3 ay boyunca sessiz kalmalarının nedenini, daha önceki yönetimlerin yaptıkları hataları tekrarlamaktan çekindikleri izlenimi yarattı bizde. Edindiğimiz diğer bir izlenim ise basının karşısına çok fazla çıkmak istemiyorlar. Önüne gelen herkesin 'havacılık uzmanı' diye ekranlara çıkıp bilgi kirliliği yaratmaları kendilerini oldukça rahatsız etmiş.
Bizi 'sürekli ekran karşısında göremeyeceksiniz' diyorlar. Söylemek istediğimiz bir şey olursa bunu 'web sitemizden duyuracağız' her isteyen basın mensubu telefon açıp bizden bilgi alamayacak. Bu bilgi alımı tamamen yüz yüze olacak. Bizde kendilerine 'en doğru bilgiyi vereceğiz.'
Yemekte sorduğumuz sorulara verilen cevaplar. sohbet sırasında edindiğimiz izlenimler ise bunlar. Bizde tabii ki 'Yeni TALPA yönetimine başarılar' diliyoruz.
 Ergün ZAR