Gazipaşa Havaalanı'nın Mersin Anamur, Gazipaşa ve Alanya bölgesi için bulunmaz bir fırsat olduğunu belirten AKPM Başkanı Çavuşoğlu, bölge halkının destek vermesini istedi.
Çavuşoğlu, Gazipaşa Havaalanı'nın kapanmasının söz konusu olmadığını, yolcu yetersizliğinden dolayı bir firmanın Ankara-Gazipaşa uçuşlarını iptal ettiğini kaydetti.
Havaalanının kapanmadığını, herhangi bir engelin de söz konusu olmadığını ifade eden Çavuşoğlu, "Sadece yolcu olmadığından ticari olarak istediğini bulmadığı için uçuşlarını iptal etti. İstanbul'a devam ediyor." dedi.
Bölge insanını havaalanına sahip çıkmaya çağıran Çavuşoğlu, şunları söyledi: "Bölge insanı sahip çıkmazsa uçak da buraya uçmaz. Dolayısıyla insanlarımızın sahip çıkması lazım. Bölge insanının duyarlı olması lazım. Ama şimdi aletli uçuşları da inşallah buradan başlatacağız. Teknik çalışmalar devam ediyor. En kısa zamanda sonuçlanacak. O zaman Türk Hava Yolları da uçabilecek. Yurt dışından turist de gelecek. Bizim zaten bu havaalanını açma sebebimiz yurt dışından turist getirmesi içindir. Ama tabi ki buradan özellikle iç turizmi canlandırmak için uçak kalkması lazım. Bu bölgeden İstanbul, Ankara gibi merkezlere uçmasını sağlamaktır. Buradaki vatandaşımız bu havaalanını kullanmazsa başka havaalanını kullanırsa o zaman firmalar da buradan uçmaz. Bu tamamen piyasa ekonomisinin bir gerçeğidir. Buradan bölge halkına bir kez daha rica ediyorum. Anamur halkının gösterdiği hassasiyeti Alanyalılar ve Gazipaşalılar da göstersinler."
Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu da havaalanının bölgenin olduğunu belirterek, gerekli desteği vermeye çalıştıklarını söyledi. Havaalanının canlı tutulmasının en çok Alanya'ya yarayacağını ifade eden Başkan Sipahioğlu, "Yeşil ve maviyi buluşturan bir bölgedeyiz. Bölgemizde muz başta olmak üzere birçok tarım ürünü yetişmektedir. Denizi ve turistiyle önemli bir yere sahip. Bu nedenle havaalanımıza sahip çıkalım." şeklinde konuştu.
Yapımı yaklaşık 20 yılda tamamlanan Gazipaşa Havaalanı'nda, Bora Jet firması tarafından 12 Temmuz'da ilk uçuş yapılmış, 44 gün sonra yolcu sayısının yetersizliği gerekçe gösterilerek Ankara-Gazipaşa, Gazipaşa-Ankara seferleri iptal edilmişti.