Öztürk'ün SHGM tarafından yapacağı akrobasi uçununun iptal edilmesi TALPA'da şok etkisi yarattı.
Gönderilen davetiyelerde 'hava gösterisi'nin yapılacağı bildirilmesine rağmen 'iptal' edilmesi üzerine konuştuğumuz TALPA Başkanı Muzaffer Özaçar, 'şok içindeyiz'dedi.
Özaçar, 'Hava Gösterisi'si için çok önceden SHGM'ye bu yönde ki talebimizi bildirdik. Ama son günde bize olumsuz görüş bildirdiler. Şimdiye kadar hemen hemen bütün kutlamalarda. özellikle Polat Otel'de düzenlenen 'Pilotlar Günü'kutlamalarında Ali İsmet Öztürk bu gösterilerini yapmıştı.
Bize gerekçe olarak 'hava trafiğini olumsuz etkileyebilir'şeklinde bir görüş bildirdiler.'dedi.
Konuştuğumuz Hava Trafik Kontrolörleri Derneği (TATCA) Başkanı Birol Bilgin'de 'bize böyle bir bilgi gelmedi. Anladığımız kadarıyla SHGM, DHMİ'den görüş istemiş. DHMİ'den olumsuz görüş bildirmiş. Olumlu bir görüş bildirilseydi. Uçuş için bize talimat verilirdi. Verilmediği için DHMİ'den bize bu yönde bir talimat gelmedi'dedi.
Ali İsmet Öztürk gibi akrobasi pilotu olan Murat Öztürk'de olaya tepki göstererek 'şaşkınlık içindeyim' dedi.
En net açıklamayı ise 26 Nisan 'Türkiye Pilotlar Günü' yemeğine katılan DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal oldu.  Birdal, olayı doğrulayarak 'Evet TALPA SHGM'ye konuyla ilgili bir başvuru yapmış. SHGM bizden görüş istedi. Bizde olumsuz görüş bildirdik. Hava trafiğini olumsuz etkileyebilir diye'