1958 yılında Türkiye’nin sivil havacılık yer hizmetleri alanındaki ilk özel şirketi olarak kurulan Çelebi Hava Servisi, 53 yıllık tecrübesi ve uluslararası standartlardaki hizmet kalitesi ile sektörüne öncülük yapmaya devam ediyor. Çelebi Hava Servisi (ÇHS), uluslararası havacılık sektörünün en önemli kuruluşları arasında yer alan IATA (International Air Transport Association - Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) bünyesinde verilen ISAGO (IATA Safety Audit for Ground Operations - IATA Yer Hizmetleri Emniyet Denetim Programı) tescilini alan ilk Türk şirketi oldu.
Göksel, “Bir ilkin daha haklı gururunu yaşıyoruz”
Çelebi Hava Servisi A.Ş. Genel Müdürü Talha Göksel, “Çelebi, kurulduğu günden bu yana gerçekleştirdiği birçok ilklerle sektörüne öncülük yapmış, güvenli ve yüksek standartlardaki hizmetini uluslararası pazarlara taşımıştır. ÇHS, bu özelliklerinden ötürü; gerek ulusal gerekse uluslararası pazarda, önemli markaların, hatta ülke liderlerinin tercihi olmuş ve takdirlerini kazanmıştır. Sivil havacılık yer hizmetleri sektörü açısından önemli bir ilki daha gerçekleştirerek, ISAGO tescilini Türkiye’de almaya hak kazanan ilk şirket olmanın haklı onurunu ve gururunu yaşıyoruz” dedi.
Dünya çapında başarı: denetimlerde ‘0’ hata
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün konuyla ilgili 28 Eylül 2010 tarihli genelgesine karşın ÇHS, ISAGO çalışmalarını Mart 2010 tarihinde başlattı. 2007 yılından itibaren uygulamakta olduğu Entegre Yönetim Sistemlerini (ISO 9001, OHSAS 18001, ISO 14001) ISAGO beklentileri doğrultusunda geliştiren ÇHS, Türkiye’de ISAGO belgelendirmesini hak eden ilk Türk Yer Hizmetleri kuruluşu oldu. ISAGO tescilini alan ÇHS İstanbul İstasyonu, 5 denetmen tarafından 5 gün süren denetimi ‘0’ bulgu ile tamamlayarak, erişilmesi zor bir başarıya da imza attı.
Çelebi Hava Servisi, 2011 yılında, yolcu trafiği yılda bir milyonu aşan havalimanlarında hizmet veren dört istasyonun da daha ISAGO tescilini almak üzere, IATA’ya başvurmuş bulunuyor.
SHGM, ISAGO’yu zorunlu kıldı
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü SHGM, 28 Eylül 2010 tarihli genelgesi (SHY 22, İkinci Bölüm Uygulanacak Esas ve Usuller, Madde 19, (p) bendi) ile; “Yıllık yolcu trafiği bir milyondan fazla olan havaalanlarında, hava taşıyıcılarına yönelik yolcu trafik, yük kontrolü ve haberleşme ile ramp hizmetleri için çalışma ruhsatı olan yer hizmetleri kuruluşlarının, iki yıl içerisinde IATA Yer Hizmetleri Emniyet Denetim Programı (ISAGO) ile ilgili gerekli işlemleri tamamlaması ve belgelendirmesi” zorunlu kılınmıştı.
IATA
1945 yılında kurulan ve 126 ülkeden 230 havacılık şirketinin üye olduğu IATA (International Air Transport Association - Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) faaliyetleri, dünya hava kargo ve yolcu trafiğinin yaklaşık %93’ünü kapsıyor.
ISAGO
IATA tarafından sertifikalandırılan ISAGO; havacılık faaliyetlerindeki operasyonel güvenliği arttırmakla birlikte, apronda personel ve uçak kazalarını en aza indirmeyi, gereksiz denetim tekrarını da azaltmayı amaçlıyor.