Türk Hava Kuvvetleri’nin 100’üncü Kuruluş Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde düzenlenen “Türkiye Hava Gösterisi 2011”i iki günde yaklaşık 250 bin kişi izledi. İlk gününde Dünya Hava Kuvvetleri Komutanlarının da konuk olduğu gösterilerin ikinci gününde ise izleyici rekoru kırıldı. TV yayınlarıyla milyonlarca kişiye ulaşan Türkiye Hava Gösterisi 2011’de, 20’ye yakın ülkeden yaklaşık 100 uçak gökyüzünde unutulmaz gösteriler sergilediler. Gösterinin son gününde Anadolu Kartalları filmi yıldızları da, Türk Yıldızları ve Solo Türk pilotlarıyla buluştular.
Türkiye Hava Gösterisi 2011; katılımcı ülke, tim, uçak ve izleyici sayısının yanı sıra organizasyonun büyüklüğü ile de “dünya havacılık tarihinde bugüne kadar gerçekleştirilen en önemli gösteriler” arasında yerini aldı. Türk Hava Kuvvetleri’nin 100. Yıl Kutlamaları kapsamında düzenlenen uluslararası gösteride; dünyanın en gözde timlerinden Türk Yıldızları ve F–16 Solo Türk’ün yanı sıra 20’ye yakın ülkeden gösteri ekipleri ile100’e yakın uçak sahne aldı. Dünyanın sayılı hava güçleri arasında seçkin bir yere sahip olan Türk Hava Kuvvetleri, iki gün süren “Türkiye Hava Gösterisi 2011” ile; 100. Yıl gurur ve onurunu, başta gücünü aldığı Türk Milleti olmak üzere tüm dünya ile paylaştı.
250 bin izleyici takip etti, milyonlara ulaştı
Gösterinin ilk gününde izleyici sayısı 100 bine, ikinci günde ise 150 bine kişiye ulaştı. İki gün süren gösteriyi, yaklaşık 250 bin kişi bizzat Üs’se gelerek izledi. Yerli ve yabancı yüzlerce basın mensubu ve bine yakın fotoğrafçının takip ettiği gösteri, yapılan canlı yayınlarla milyonlarca TV izleyicisine de ulaştı. Organizasyonun büyüklüğü ve yakaladığı başarı, uluslararası otoriteleri hayran bıraktı.
Dünya Hava Kuvvetleri Komutanları da izledi
İzmir Çiğli’deki 2. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda icra edilen gösterinin ilk gününde, gösteriyi, Türkiye’de ilk kez düzenlenen GACC - Dünya Hava Kuvvetleri Komutanları Konferansı’na katılan 60’ın üzerinde ülkenin Hava Kuvvetleri Komutanları da izledi. Hava Gösterisi’ne izleyen dünya ülkeleri Hava Kuvvetleri Komutanları arasında 32 yıl aradan sonra İran’dan ilk defa üst rütbeli bir komutan da yer aldı. Türkiye, Hırvatistan, Romanya, İtalya, Hollanda, ABD, İngiltere, Fransa, Avusturya, Romanya, Polonya, İspanya, Pakistan, ve Belçika’dan hava akrobasi timleri ve gösteri uçaklarının gökyüzündeki figürleri, Üs’te gösteriyi takip eden yüz binlerce kişiyi ve ekran başındaki milyonlarca izleyiciyi hayran bıraktı. Gösteri ekipleri, muhteşem figürlerinin yanı sıra kendi ülke ve Türkiye’nin bayrak renkleriyle ve oluşturdukları başta kalp olmak üzere çeşitli şekillerle de izleyicilerin gönlünü kazandı.
Türk Yıldızları ve Solo Türk ayakta alkışlandı
Dünya hava akrobasisinde adeta Türkiye’nin sembolü olan Türk Yıldızları ise sergiledikleri performans ile ayakta alkışlandı. Gösterinin ilk gününde Türk Yıldızları’ndan sonra, Türk Hava Kuvvetlerinin 100. Yılında kurulan Solo Türk gökyüzünde sahne aldı. Özel tasarımı ve zorluk dereceleri yüksek özgün figürlerden oluşan koreografisi ile Solo Türk de, İzmir semalarında sergilediği renkli görüntülerle izleyenleri hayran bıraktı. İkinci günde ise Solo Türk ve Türk Yıldızları, muhteşem gösterileriyle Türkiye Hava Gösterisi 2011’in finalini yaptılar.
Anadolu Kartalı oyuncuları, Türkiye’nin sembol pilotlarıyla buluştu
Türk Hava Kuvvetleri’nin 100’üncü Kuruluş Yıldönümünü kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen havacılık tarihinin en önemli gösterilerinden Türkiye Hava Gösterisi 2011, ikinci gününde anlamlı bir buluşmaya da ev sahipliği yaptı. Yine Türk Hava Kuvvetleri’nin 100. Yılı vesilesi ile hazırlanan Anadolu Kartalları filminin başrol oyuncuları, Türkiye’nin sembol hava gösteri ekipleri Türk Yıldızları ve Solo Türk pilotlarıyla buluştu. Fida Film ve Bluelf Movie’nin yapımcılığını üstlendiği yönetmen Ömer Vargı’nın çekeceği filmde rol alan Engin Altan Düzyatan, Özge Özpirinçci, Alpay Kemal Atalan ve Alper Saldıran’ın da aralarında bulunduğu bir grup oyuncu, gösterileri öncesinde Solo Türk ve Türk Yıldızları pilotları ile bir araya geldi. Savaş uçağı pilotu olmaya hazırlanan beş genç teğmenin öyküsünü anlatan Anadolu Kartalları filminin, “Vatan kanatlarımızın altında” sloganıyla 29 Ekim’de Türkiye ve Avrupa’da vizyona girmesi planlanıyor.
Statik Uçaklar da büyük ilgi gördü
Her ekip, gösterilerden sonra özel bir bölüme geçerek, izleyicilerle buluştu. Özel bölümde izleyiciler, muhteşem gösterileri sonrasında pilotlarla konuşma, resim çektirme ve imza alma şansına sahip oldular. İzleyicilerin büyük ilgi gösterdiği bir diğer nokta da, Türk Hava Kuvvetleri ve bazı dost ülke uçak envanterlerinin yer aldığı Statik Uçaklar bölümü oldu. İzleyiciler bu bölümde de, savaş, kargo, tanker ve çeşitli amaçlar için kullanılan birçok uçağı içine girerek inceleme fırsatı buldular.
“Göklerde Bir Asır” sergilendi
Ayrıca Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda “havacılık” konulu resim ve fotoğraf sergileri açıldı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 100. Yılı’nı anlatan "Göklerde Bir Asır" isimli görsel ve işitsel galeri ile askeri bando konseri de, ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Gösteride çocuklar da unutulmadı. Aileleriyle birlikte Türkiye Hava Gösterisi 2011’e gelen çocuklar, hem gökyüzündeki şöleni izlediler, hem de kendileri için hazırlanmış özel alanda gönüllerince eğlendiler.