Havaş Genel Müdürü Müjdat Yücel,  gerçeklerin çarpıtılarak kamuoyunda Havaş'ın yasadışı bir uygulamaya yapıyormuş gibi bir algı yaratılmaya çalışıldığını belirterek açıklamaları yapan Günaydın Turizm ve Yeni Şafak gazetesi aleyhine dava açtıklarını söyledi.
 
"İHALE GENELGEYE AYKIRI"

Sözkonusu ihaleyi Günaydın Turizm'in İETT'in mevcut hatlarında İETT adına yolcu taşıması için gerçekleştirildiğini ve şartnamede ihaleyi alan şirketin bu hatlarda tekel olacağına yönelik  bir hüküm olmadığını kaydeden Yücel,Ulaştırma Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu 23 numaralı genelgede  "Havalimanı-şehir-havalimanı arasında yolcu taşımacılığı belediyenin öz mal araçları ile yapılır" ibaresinin yeraldığını ve bu nedenle taşımacılık hizmetinin bu şirkete ihale edilemesinin genelgeye aykırı olduğunu vurguladı.
 
 
"İZİN VE RUHSAT ALMASI GEREKİYOR"

"Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü’nün yayınlamış olduğu 23 numaralı genelgeye göre havalimanı-şehir-havalimanı arasında yolcu taşımacılığı işlemini gerçekleştirebilmesi için her ne kadar Belediye ihale etmiş bile olsa Ulaştırma Bakanlığı’ndan izin almak zorundadır. 23 numaralı genelgeye göre Belediye’nin bu hatları ihale etmesi genelgeye aykırılık teşkil etmektedir" diyen Yücel, 2920 sayılı sivil havacılık kanunu ve bu kanununyürütülmesi amacı ile çıkarılan SHY 22 Yönetmeliği 11-12 ve 13. maddelerine göre de havalimanlarındaki tüm hizmetler için  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve DHMİ Genel Müdürlüğü’nden ruhsat alınmasının  zorunluolduğuna dikkat çekti.
 
İhale şartanamesinde de kazanan firmanın İstanbul'da İETT adına yolcu taşımacılığı yapacağının açık ve net bir  şekilde belirtildiği değerlendirmesinde bulunan Havaş Genel Müdürü Müjdat Yücel, Havaş'ın toplu yolcutaşımacılığı faaliyetinde bulunmadığını 28 yıldır Ulaştırma Bakanlığı, DHMİ, Sivil Havacılık ve son üç yıldır da yeni çıkan mevzuat gereği UKOME’lerden de izin alarak havalimanlarından şehir merkezlerine yolcu transferiyapan bir şirket olduğunu ifade etti.
 
"REKABETE KARŞI DEĞİLİZ"

Havaş olarak yolcuya alternatif sunan hiçbir oluşuma ve rekabete karşı olmadıklarınında altını çizen Yücel, Havaş ile toplu taşıma hizmeti veren Havataş arasında bir benzerliğin bulunmadığını da dikkat çekti.
 
REKABET DURAKLARA YANSIDI

Geçen yıl açılan ihaleyi 10 yıllığına 23 milyon vererek kazanan Günaydın Turizm, ihaleyi kazanmasına rağmen Havaş'în mevcut hatlarda taşımacılık yapmaya devam ettiğini yaşadığı haksız rekabet nedeniyle zarara uğradığını iddia etmişti.
Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yıllardır yolcu taşıyan Havaş’ın karşısına ihaleyi kazandıktan sonra İETT olarak servise çıkan Günaydın Turizm, yolcuların bunu anlamaması üzerine Havaş'ı andıran Havataş ismini buldu. İki şirket arasındaki rekabet Havaş ve Havataş  otobüslerinin kalktığı duraklara da yansıdı.
 
"MİLYONLARCA YOLCU TAŞINIYOR"

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanını kullanana yolcu sayısı 2011 yılının ilk 7 ayını yüzde 26 artışla 7 milyon 889 bin 829 oldu. Atatürk Havalimanı ise rekor rekor üstüne rekor kırıyor. Havalimanına 14 Temmuz günü iniş ve kalkış yapan uçak sayısı 1026 ile tarihi bir rekor kırdı.