Haftada iki gün yapılacak direkt seferler Çarşamba ve Pazar günleri VSV 485-486 sefer sayılarıyla gerçekleştirilecek.
Yaklaşık 3 yıldır tarifesiz Aktau-İstanbul Atatürk Havalimanı -Aktau seferlerini gerçekleştiren havayolu şirketi bugünden itiraber Güney Kazakistan'ın en önemli şehirlerinden biri olan Şımkent'den istanbul Atatürk Havalimanı'na doğrudan seferlere başladı.
Seferler nedeniyle Kazakistan Cumhuriyetinin Türkiye Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın, TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü, DHMİ Başmüdürü Celal Özuğur ile havayolu şirketinin Türkiye temsilcisi Casio Air Servis'in Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kadiroğlu'nunda aralarında bulunduğu çok sayıda davetlinin katıldığı bir törenle Scat Airlines'in ilk uçuşu tanıtıldı.
Kazakistan Cumhuriyeti'nin Türkiye Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev konuşmasında, uçuşların başlamasıyla her iki ülkenin ilişkilerinde yeni bir ivme yaşanacağını, ayrıca bu uçuşlarla Kazakistan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında yeni ufukların açılacağı vurgusu yaptı.  
Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın'da gerçekleştiricek bu uçuşların her iki ülke için hayırlı olması temennisinde bulunurken, Scat Airlines'in seferlere başlamasının ardından, karşılıklılık esasına göre THY'nin de önümüzdeki günlerde Şımkent'e seferlere başlayacağını bildirdi.
Yaklaşık 3 milyonluk nüfusuyla Güney Kazakistan'ın en önemli şehirleri arasında yer alan Şımkent'te Şeyh Ahmet Yesefi Üniversitesi bulunuyor. Bu üniversitede çok sayıda Türk öğrenci'de öğrenim görüyor.
Kazakistan'ın Milli havayolu şirketi Astanan'ın ardından en büyük havayolu şirketi olan ve filosunda 48 uçak bulunan Scat Air, Kazakistan'da 19 noktaya, Yurtdışında ise 9 ülkeye seferler düzenliyor.
Şirket Türkiye'de İstanbul'un dışında Antalya, Bodrum ve Dalaman'a da tarifesiz seferler gerçekleştiriyor.