Yeni nesil nakliye uçağı Airbus Military A400M’un, yüksek sürat ve ağır yükle ilerlerken kalkışın reddedilmesi durumunda fren sisteminin kabiliyetini test eden yüksek enerji kalkış testi tamamlandı.
Askeri ve sivil tip sertifikasını alma testleri sürdürülen uçakta, 17 Eylül’den bu yana gerek paraşütçü gerekse farklı yolcu taşıma konfigürasyonlarında güvenli, acil tahliye testleri de gerçekleştirildi.
Fransa’nın Toulouse Havalimanı 14R pistinde maksimum kalkış ağırlığında V1 hızındayken kalkışın iptal edilmesi senaryosu gerçekleştirildi. V1 hızı, pilotun kalkmaya ya da kalkışı iptal etmeye karar verebileceği en son hız olarak tanımlanıyor.
A400M itfaiyecilerin test sonrası frenler ve tekerlekleri soğutması için taksi yolunda ilerlerken 5 dakika süreyle durakladı. Testler standart olduğu için uçağın üç adet tekerleğinin havası boşaltıldı.
Yeni nesil nakliye uçağının acil tahliye testlerinin büyük bir kısmı ise tamamlandı.
Paraşütçüler, askeri birlikler, tıbbi tahliye konfigürasyonu ve askeri birlik - kargo karışık konfigürasyonlarındaki testler İspanya Sevilla kentindeki son montaj tesislerinde birkaç gün süresince gerçekleştirildi.