Muş’tan Ankara’ya saat 10.30’da kalkış yapılması gereken, Türk Hava Yollarına bağlı TK 7089 sayılı yolcu uçağı, Muş Havaalanı'nda yaşanan bir sorun nedeniyle yaklaşık 6 saat gecikti.
Muş Valisi Ali Çınar ile Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz’ın da içinde bulunduğu Muş-Ankara uçağı, yer hizmetlerindeki bir arıza sebebiyle kalkış yapdı.
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Havaalanından Sorumlu Hasköy Kaymakamı Mehmet Özer, “Bu teknik arızanın uçak ile bir alakası yoktur. Yer hizmetleri ile alakalı bir arıza söz konusuydu. O arızayı arkadaşlar çözdüler, pilot ile de hemfikir olduktan sonra uçağa yolcu alınması konusunda hemfikir olundu. Bu teknik arıza nedeni ile Ankara uçağı yaklaşık 6 saat gecikmeli kalkmış oldu. Hava sıcaklığının düşük olduğu durumlarda uçağın kanatlarının alkol karışımı ile yıkanması gerekiyor. Bu işlemin yapılmasında bir sıkıntı yok. Kanatların yıkama işlemini yapan araçta teknik bir sıkıntı oldu. Bu aracın donmuş olabileceğini düşündük, ama donmamış, püskürtme yapan kısımda bir tıkanıklık oluşmuş. Ondan kaynaklı bir gecikme yaşandı. Pilotumuz konuyu değerlendirdi, antiaizzing dediğimiz araçla olaya müdahale edildi. Bu işlem de tamamlandıktan sonra uçağımız kalkışa hazır hale geldi." dedi.
Öte yandan Muş-Ankara uçağında meydana gelen teknik arıza nedeniyle Muş Belediye Başkanlığı harekete geçti. Gerekli teknik desteği sağlayan belediye ekipleri uçağın sorunlarını gidermek için seferber oldu.
Cihan Haber Ajansı