Havalimanları ile şehir merkezleri arasında yolcu taşıma hizmetlerimizden, havalimanına gelen ve giden yerli ve yabancı havayolu yolcuları yararlanmaktadır.
Tüm belediyelerin UKOME (Ulaştırma Koordinasyon Merkezi)’lerinin toplu taşım hizmetlerini düzenleme yetkisi vardır ancak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından verilen ruhsatları iptal etme ve çalışmayı durdurma yetkisi yoktur.
Havaş 1995 yılında özelleştirilmiştir. Özelleştirmenin gerçekleştiği anda özelleştirme bünyesinde bulunan hizmet türlerinden biri olan ulaşım hizmetinin iptal edilmemesi gerekmektedir.
Ulaştırma hizmetinin, Havaş içinde önemli bir ekonomik büyüklüğü olmamakla birlikte yolcu memnuniyeti, hizmet kalitesi ve hizmet bütünlüğü açısından önemi büyüktür. Havalimanı taşımacılığı yer hizmetlerinin önemli bir parçasıdır.
Antalya Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Daire Başkan Vekili Pehlivan’ın demecinde, verdiğimiz hizmetlerin hiç bir belgesinin olmadığı bilgisi gerçekleri yansıtmamaktadır.
Yukarıda belirttiğimiz kanun ve yönetmelik kapsamında havalimanlarından şehir merkezlerine yolcu taşımacılığı yapmaktayız. “A Grubu ulaşım ruhsatımız” ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan alınmış izinlerimiz mevcuttur. 1933 yılında Devlet tarafından kurulan ve 1995 yılında özelleştirilmiş olan Havaş, Özelleştirme Mevzuatından kaynaklanan kazanılmış hakkı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan almış olduğu halen geçerli ruhsatlara uygun olarak faaliyet göstermektedir.
Saygılarımla,
Osman Er/Havaş Otobüs İşletmeleri Koordinatörü