ziyaretinin ikinci gününde İstanul’da önemli tesisleri gezdi, akşamda TUSKON’un organize ettiği Türkiye-Ruanda Ticaret ve YatırımForumu’na katıldı.
Kagame, “Türkiye’de olmaktan çokmutluyum. Bu ilk seyahatım. Bana yapılan bu davet iş dünyasından geldi ve politik liderlik de söz konusu” ifadelerini kullandı. Kendisinin de beraberinde büyük bir işadamı grubu getirdiğini sözlerine ekleyen Paul Kagame, “İki ülkenin beraber hareket etme niyetimevcut. Türkiye ve Ruanda birlikte iş yapabilir. Ortaklıklar olabilir. Tarım, inşaat ve finans gibi bir takımsektörlerde birlikte çalışabiliriz.Madencilik alanında büyük bir potansiyel söz konusu. Türkiye’de de belli kapasiteler var” diye konuştu.
BİRLİKTE HAREKET EDELİM
Türkiye’nin kendi ülkesi üzerinden Afrika’daki diğer ülkelere de açılabileceğini vurguladı.Kagame, “İki ülke arasında varolan iyi niyetten faydalanmamız lazım. Ruanda ile Türkiye birlikte hareket edebilir” dedi.
Türkiye’nin gösterdiği gelişme seviyesinden çok etkilendiğini vurgulayan Kagame, “Bu yükseliş aynı zamanda Türk ulusunun seviyesini de gösteriyor” diye konuştu. Türkiye ile ortaklık kurmak istediklerinin altını çizen Kagame, “Birlikte birşeyler yapabiliriz. Sadece Ruanda değil Afrika olarak da bu işbirliğindenmemnun oluruz. Afrika için büyük bir liman gibiyiz. Tarımalanında Türkiye fırsatlar sunabilir. Turizm çok önemli. Çok açık bir yatırımalanı var. İnşaat patlama gösteren bir alan. Rüya ülkesi olduk. Türkiye ile ortaklık yapmak istiyoruz” dedi.
6 saatte şirketiniz hazır
Ruanda lideri Kagame, akşam da TUSKON’un organize ettiği Türkiye-Ruanda Ticaret ve Yatırım Forumu’na katıldı.
Kagame, Türk işadamlarını Ruanda’da görmek istediklerini ifade ederek, “Dostluk olduğu zaman iş daha üretken ve yararlı oluyor. Bu dostluk iki ülke arasında gelişmeye başladı” diye konuştu. Ruanda’nın açık ve modern bir ekonomiye sahip olduğunu belirten Kagame, “Türk ve Ruandalı işadamları arasında bir fark görmüyoruz. Farklı davranmıyoruz. İşinizin yüzde 100’üne sahip olabilirsiniz” dedi. Ruanda’nın güvenli ve huzurlu bir ortama sahip olduğuna da dikkat çeken Kagame, “İş dünyasına dost bir ortamımız var. 25 dolar ücret ödeyerek 6 saatte şirketinizi kurup iş yapmaya başlayabilirsiniz” ifadelerini kullandı. THY’nin yakında Ruanda’ya direkt uçuşlara başlayacağını söyledi.
TUSKON Başkanı Rızanur Meral de çok güçlü bir heyetle Ruanda’ya ziyaret sözü verdi. Ruanda’nın Afrika’nın önde gelen ülkelerinden biri olduğunu belirterek, “Ruanda’nın geleceğine ve potansiyeline inanıyoruz” dedi. Haziranda yapacakları zirveye Ruandalı işadamlarını da davet eden Meral, iki ülke ticaret seviyesinin arzulanan seviyede olmadığını da ifade ederek, “Ama birbirimizi yeni tanıyoruz” dedi.
Foruma Ruanda Kalkınma Ajansı Başkanı John Gara, Ruanda Fahri Başkonsolosu İnanç Çiftçi ve Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tekin İpek de katıldı.
DEV PROJELERE HAYRAN KALDI
Ruanda Devlet Başkanı Kagame ziyaretinin ikinci gününde Sabiha Gökçen Havalimanı’nda YDA Gruptarafından yapılan Havacılık Bakım Onarım ve Modifikasyon Merkezi’ni gezdi. Grubun CEO’su Hüseyin Arslan, Kagame’ye şirketin projelerİ hakkında bilgi verdi. Ardından Osmanlı motifleri taşıyan bir bakır süsleme hediye etti. Dışişleri Bakanı LouiseMushikiwabo da çalışmalar için “Oldukça etkileyici” ifadesini kullandı.
Kagame, daha sonra Gebze’deki Nova Reklamıclığı  ziyaret etti Kagame, konsept tasarımlar üzerine uzman olan şirkette 1.5 saat kalarak şirket CEO’su İskender Atakan’dan bilgi aldı. Üretim bölgesini gezerken Kagame’ye sac plakaya baskı yapılan portresi de hediye edildi.