Ülkemizin 1. Numaralalı Uçuş Brövesi'ne sahip olan İlk Türk Pilot'u M. Fesav Evrensev'in 26 Nisan 2012'de ilk uçuşunu 'Pilotlar Günü' ilan TALPA (Türkiye Havayolu Pilotları) bu günü Türk pilotlarına armağan ettiler.
Her yıl'ın 26 Nisan'ında çeşitli etkinliklerle kutlanan 'Pilotlar Günü' Taksim'deki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı.
Gece ise Wow Otel'de düzenlenen kokteyl ve yemekle devam etti. TALPA'nın evsahipliğinde gerçekleştirilen geceye çok sayı pilot'un yanı sıra Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın, TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü, Devlet Hava Meydanları Atatürk Havalimanı Başmüdürü Celal Özuğur, THY Uçuş İşletme Başkanı Asaf Bora, Hava-İş Başkanı Atılay Ayçin ile M. Fesa Evrensev'in kızı Aliye İlhan Şahin ile İlk Türk uçağını yapan Vecihi Hürkuş'un kızı Gönül Hürkuş Şarman geceye Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Gürer katıldı.
Gecenin çok özel bir konuğu daha vardı. O da Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe. Pilotlar ve eşleri Adatepe ile her yıl olduğu gibi bu yılda resim çektirmek için birbirleriyle yarıştılar.
Behzat Gerçeker ve ENBE Orkestrası'nın unutulmaz ve birbirinden güzel şarkılarıyla renk kattığı Mehmek Fesa Evrensev'in ilk uçuşunun 100. yılına isabet eden bu anlamlı günde kendisini sevgi ve saygıyla anıyoruz' diyerek konuşmasına başlayan TALPA Başkanı Gürcan Mantı; 'Son yıllarda Türk Havacılığı büyük bir gelişme kaydederek dikkatleri üzerinde toplamıştır. Tür pilotları olarak mesleğimizin öneminin bilincindeyiz. Sivil havacılığımızın geliştirilmesini hedefliyoruz. Byük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "İstikbal Göklerde'dir" deyişi bu hedefimizin anlamlı bir ifadesidir' şeklinde bir konuşma yaptı.
Konuşmasında bütün pilotların tek bir çatı altında buluşması yönünde tavsiye de bulunan Ekşi SHGM ile TALPA'nın önceki dönemlere nazaran birlikte daha fazla işbirliği çabasında olduğunu ve birlikte gerçekleştirecekleri bazı projeler olduğunu konuşmasında aktararak, bunlar arasında SHGM tarafından denetlenen yabancı pilotların TALPA tarafından denetlenmesi yönünde bir çalışma içinde olduklarını da geceye katılan pilotlara hitaber yaptığı konuşmada duyurdu. Ekşi, konuşmasında pilotluk mesleğinin zorluklarını da sektör için ne kadar önemli olduklarını da anlattı.
TALPA Başkanı Mantı, konuşmaların ardından Ekşi'ye bir plaket verdi. Ekşi, geceye katılamayan  Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı adına da bir plaket aldı.  Mantı kendisinden önceki TALPA başkanı Muzaffer Özaçar'a da derneğen katkılarından dolayı bir plaket verdi 
TALPA Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri geceye sponsor olan kurum ve kuruluşların temsilcilerini birer plaket verdiler.
Gecenin sunucusu olan ve aynı zamanda kendisi de bir amatör pilot olan Korhan Abay'da gecede bir sürpriz yaşadı. Gürcan Mantı, Abay'a TALPA üyelik kartını teslim etti. Haber: Ergün ZAR

İşte Geceden Çok Özel Anlar