Sivil havacılık öğrencilerinin kurduğu “Hava Kargo Türkiye” ekibinin, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu’nda düzenlediği etkinliklere, hem havacılık sektörü hem de öğrenciler büyük ilgi gösterdi. 4 Mayıs’ta gerçekleştirilen “Geleceğinizi bugüne KARGOlayın, HAVAnız olsun” isimli etkinlik kapsamında düzenlenen konferansa, öğretim üyeleri ve havacılık sektöründe faaliyet gösteren önemli şirketlerin temsilcileri katıldı. Erzincan Üniversitesi Ali Cavit Çelebioğlu Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Aytekin Sanalan’ın öğrencileriyle birlikte izlediği konferansı, mezun olduktan sonra sektörde rol alacak olan Anadolu, Erciyes, Kocaeli, Mustafa Kemal ve Ondokuz Mayıs üniversitelerindeki Sivil Havacılık Yüksekokulu öğrencileri de ilgiyle takip etti.
Sektörün istikrarlı yer hizmetlerine ihtiyacı var
Sektörün genel işleyişi hakkında fikir sahibi olmak ve kariyer planı yapmak isteyen öğrencilere Hava Kargo Konferansı’nda hitap eden Çelebi Holding Global Kargo Operasyon Başkanı Cemil Erman, havacılık sektörünün en temel ihtiyaçlarından birinin, verimli ve istikrarlı yer hizmetleri sektörü olduğunu belirtti.
Havacılık sektöründe yarının profesyonelleri sizlersiniz
Türkiye’de hava kargo sektöründe çalışmak üzere yetişen eleman sayısının yetersiz olduğuna dikkat çeken Cemil Erman, “Havacılık sektöründe, yer hizmetleri geleceğin mesleği oldu. Bu mesleği seçtiğiniz için sizleri kutlarım. Unutmayın ki, dünyanın 17’nci büyük ekonomisine sahip Türkiye’de, hızla büyüyen havacılık sektöründe yarının profesyonelleri sizler olacaksınız. Seçtiğiniz bu mesleğin; kararlı, emin ve sağlam adımlarla yolunda ilerleyen dünya vatandaşlarına ihtiyacı var. Son yıllarda lojistik ile ilgili bölümlerin sayısının artması, yetişmiş eleman açığının kapanması konusundaki umutlarımızı artırıyor” diye konuştu.
‘Ben’ değil, ‘biz’ yani ‘takım çalışması’ önemli
Türkiye’nin ilk sivil havacılık kuruluşu olan Çelebi Hava Servisi’nde uzun yıllar çalışan deneyimli personellerin, gruba yeni katılanlara havacılık ve yer hizmetleri kültürünü aktardığını söyleyen Erman, yer hizmetleri sektörünün öğrencilerden neler beklediğini ise şöyle anlattı: “’Ben’ değil, ‘biz’ yani ‘takım çalışması’, profesyonel yaklaşım, 7/24 çalışma düzeni, hedefe yönelik çalışma, hızlı ve doğru karar alabilme, müşteri odaklılık, yaratıcı çözüm üretme, farklı kültür ve değişen koşullara hızlı uyum sağlama ve en önemlisi yabancı dil öğrenmek”.
Yer hizmetleri, uzman kuruluşların işi
Yer hizmetleri sektörünün, uçak, yolcu ve yükler için havalimanlarında en çok ihtiyaç duyulan hizmetleri sunduğunu ifade eden Erman, bu hizmetlerin tamamının uzmanlaşmış kurumlar tarafından gerçekleştirildiğini kaydetti. Sektörde en yüksek teknolojinin kullanıldığı, dolayısıyla en hızlı değişen, uluslararası standartların uzun yıllardır var olduğu, en yüksek emniyet ve güvenlik standartlarının zorunlu olarak uygulandığı dinamik bir çalışma ortamı olduğunun altını çizen Erman, bu sektörde personeliyle birlikte büyüyen Çelebi Holding’in beyaz-mavi yaka çalışan sayısının yaklaşık 13 bin kişiye ulaştığını belirtti.
Çelebi uluslararası arenada etkin bir marka oldu
Cemil Erman, Çelebi’nin 2003 yılında başladığı kargo taşımacılığında, şu an Türkiye’de olduğu kadar uluslararası arenada da etkin bir marka olduğunu kaydetti. Erman, yılların tecrübesiyle kurulan uzun süreli işbirlikleri sağlıklı bir şekilde sürdüren Çelebi’nin, bugün aralarında USAF, Lufthansa, Lufthansa Cargo, Gulf Air, Saudia, Emirates-Emirates Cargo, Condor, DHL, Onur Air, Air France, JAT, TNT, Alitalia, THY, Iberia, SN Brussels, KLM, Pegasus’un da bulunduğu ulusal ve uluslararası birçok önemli firmaya hizmet sunduğunu belirtti.