THY greve gidenleri işten çıkarıyor
Havacılık iş koluna grev yasağı getiren kanun teklifinin bugün TBMM'nin gündemine geleceği haberi üzerine Türk Hava Yolları'nda görevli kabin memurları, iş bırakma eylemi başlattı. THY'nin iş yavaşlatma eylemi yapan kabin memurlarının bazılarını bu sabah işten çıkarmaya başladığı iddia edildi. Eylem nedeniyle THY'nin 100'den fazla seferi iptal oldu, rötarlar yaşandı.
Hava İş Genel Sekreteri Mustafa Yağcı, yaptığı açıklamada, "Greve katılan bazı personele THY yönetimi telefonla ulaşarak iş aklitlerinin feshedildiğini bildiriyor" dedi. Alınan bilgiye göre THY'nin greve katılan 150 personelinen iş akdinin fesh edildiği öğrenildi.
Yağcı, işten çıkarma yönündeki iddialarla ilgili şunları söyledi:
"Arkadaşlarımızı yasal demokratik bir haklarını kullanıyorlar.  THY'den birileri arkadaşlarımızı telefonla arayıp, yasadışı eyleme katıldıkları gerekçesi ile işten çıkarıldıklarını kendilerini söylüyor ki böyle bir işten çıkarma tebliği olamaz.
Ancak biz şunu çok net söylüyoruz. Tek bir arkadaşımız dahi burnu kanarsa bu eylem süresiz hale gelir. Bu girişim başarılı eylemimizin işveren tarafından gölgelenmesi amacı ile yapılıyor."
eknik ekip iş bıraktı
THY'de görevli kabin memuru Atatürk Havalimanı'nda gece saatlerinde toplandı. Bazı kabin memurları uçuşa giden arkadaşlarını engellemek için uzun süre uğraştı.
Sabah saatlerinden itibaren ise Atatürk Havalimanı'nda toplanan THY'de görevli kabin memurlarına destek olarak Türk Hava Yolları Teknik A.Ş çalışanlarından 200 kişilik bir grup iş bırakarak eyleme katıldı.
Sloganlarla kabin ekiplerinin eylemlerine destek olan teknik ekip çalışanları Atatürk Havalimanı'nda geliş katında toplandı. Eylem nedeniyle havalimanına çok sayıda çevik kuvvet ekibi yönlendirildi.
"Grev yasağı aniden gündeme geldi"
Hava-İş Sendikası Teşkilatlanma Sekreteri Kaya Sayın, "Ülkemiz tarih boyunca havacılık hizmetlerinde hiçbir şekilde grev yasağı olmamış, bu sektörde dünyanın en geri ülkelerinde bile grev yasağı bulunmamaktadır. Ancak 10'a yakın AKP milletvekili tarafından TBMM'ne verilen içinde korsan taksiler, itfaiye erlerinin özlük hakları bulunan torba yasa teklifinin içine evrensel, anayasal en temel demokratik işçi hakkı olan grev hakkını yasaklayan bir madde ilave edilmiştir. Komisyon toplantılarında tüm muhalefet partileri bu maddenin tekliften çıkarılması istemiş ancak yasak maddesi AKP'li üyelerce oy çokluğu ile kabul edilmiştir" dedi.
Grev yasağının aniden gündeme getirildiğini ve hızla Meclis'ten geçirildiğini söyleyen Kaya Sayın, THY'nin çalışanların haklarıyla oynadığını da ileri sürdü.
Kaya Sayın, şunları söyledi:
"THY A.O.'da 23 Dönem Toplu İş Sözleşmesi 18 aydır, THY Teknik A.Ş. sözleşmesi 12 aydır engellenmektedir. 14 bin çalışan, aileleri ile birlikte 50 bin kişinin hakları ile oynanması büyük bir haksızlıktır. THY'de grev kararı aşamasına gelmiş bu uyuşmazlıkta işveren sendikanın hiçbir talebini kabul etmedi, yıllardır uygulanan kazanılmış hakları da ortadan kaldıracak teklifler getirmiştir. THY A.O. yönetimi, plansız büyüme ve personelin bu şirketi ayakta tutan en önemli değer olduğu gerçeğini hiçe sayarak oluşturduğu tehdit, ceza, işten çıkarma, kuralların çiğnenmesine yönelik baskılar şirketi yönetmeye çalışmaktadır."
Hava-İş Sendikası olarak TBMM ve milletvekillerine seslenen Sayın, "Hava-İş ve üyeleri yaşadışı hiçbir eylem veya işlem içinde değildir. Hukuk zemininden ayrılan biz değiliz mağdur edilen biziz. İnanıyoruz TBMM'de sağduyulu milletvekillerimiz bugün bu hakkımızın ortadan kaldırılmasının adaletsizliği ve hakkaniyetsizliğini anlayacak bizleri mutlu edecektir" diyerek sözlerini tamamladı.
Birçok sefer iptal edildi
Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin açıklamasına göre, dış hatlarda 26, iç hatlarda ise 43 sefer iptal edildi. Onlarca seferde de gecikme yaşanıyor. Söz konusu iptal ve gecikmelerin önemli bir kısmı THY'ye ait.
THY'en yolculara uyarı
THY yetkilileri, yolcuların havalimanına gelmeden önce 444 0 849 numaralı çağrı merkezini aramalarını istedi. Eylemin bugün gece yarısına kadar devam etmesi bekleniyor.
THY'den Açıklama
Hava İş Sendikası yasadışı grev çağrısı yapmış, çalışanların bir kısmı bu çağrıya uymuştur. Bu nedenle uçuş operasyonlarında aksaklıklar yaşanmaktadır.
Yolcularımızın en az etkileneceği şekilde iptaller yapılmaktadır.  Yolcularımızın değişiklik talepleri herhangi ekstra maliyet olmaksızın gerçekleştirilecektir.