Havacılığı grev yasağı kapsamına alan yasa maddesi Meclis’te kabul edildi. Hava-İş üyeleri ise dün yine eylemdeydi. Atatürk Havalimanı’nda THY çalışanları tüm uyarılarına rağmen yasanın Meclis’ten geçmesine ve 250 kişinin SMS mesajı veya mail yoluyla işten atılmalarına karşı süresiz eylem kararı aldı. Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin “Arkadaşlarımız alandalar ve bundan sonra özverili çalışmak istemiyorlar. Süresiz eylem kararı aldılar. Özverili çalışamayacağız. Artık bugüne kadar uyarılarımızı dikkate almayanlar düşünsün” dedi. THY Basın Müşaviri Ali Genç de işten atılanlara hukuki olarak nasıl yapılması gerekiyorsa o şekilde bildirimlerin yapılacağını açıkladı.
Hava-İş üyeleri her gün 06.00 ile 23.00 saatleri arasında eylemde olacak. Hava-İş Sendikası’nın verdiği bilgiye göre telefon açılanlarla birlikte işten atılanların sayısı 600’ü aşabiliyor. Hava-İş üyeleri dün Atatürk Havalimanı’nda gece 24.00’e kadar beklemeye devam ettiler.
Görevleri iptal edildi
THY’nin sms mesajı veya mail yoluyla işten attığı çalışanlar dün işe gittiklerinde ise görevlerinin iptal edildiğini öğrendiler. Ancak halen resmi bir bildirim yapılmadığı için işten atılıp atılmadıkları net olmadığını düşünüyorlar. Hava-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Simay Çekem de mesajla bildirimin yasal olmadığını belirterek “Bazı arkadaşlar bu sabah işyerlerine gittiklerinde görevlerinin iptal edildiğini öğrendiler; henüz bir yazılı bildirim yok. O yüzden işten atılıp atılmadıkları henüz net değil” dedi. Kabin amiri A.C. ise evde büyük tedirginlik içinde beklediğini söyledi ve ekledi: “Mesaj gönderilenler arasında ben de varım. Bugün görevim yoktu. Yarın var. Durumumun ne olduğunu öğrenmek için bekliyorum.”
THY çalışanına Meclis’ten destek
Yasa TBMM Genel Kurulu’nda dün görüşüldü. Eski sendikacı milletvekilleri Süleyman Çelebi ve Musa Çam Meclis’e “THY’de grev yasağına hayır” yazılı tişörtler ile gelerek düzenlemeyi protesto ederken, havacılık sektöründe çalışanlara AKP’lilere yönelik ‘Üstlerine kahve, çay, portakal suyu dökün’, ‘Biletlerini kesmeyin’ şeklinde ilginç öneriler geldi.
Atılanlara hukuki bildirimler yapılacak
THY Basın Müşaviri Ali Genç Radikal ’e yaptığı açıklamada işten atılanların 250 kişi civarında olduğunu söyledi. Genç şöyle konuştu: “Raporlu olanların durumu değerlendirilecek. Mesaj ve mailleri normal bir iş akdi feshi gibi değerlendirmeyin. Biz uyarı niteliğinde bildirimleri yaptık. Ama hukuki olarak nasıl yapılması gerekiyorsa bildirimler o şekilde de yapılacak. 2822 sayılı yasadaki ‘kanunsuz iş bırakma’ maddesine dayanarak kararları alıyoruz. Önceki gün iptal edilen 154 idi, dün de 69 seferimiz iptal oldu. Eylemlere THY kesinlikle müsamaha göstermeyecek ve gereken yapılacak.” (Radikal)