Danimarka'da yayınlanan 'Politiken Gazetesi' Türk Hava Yolları'nda çalışan yabancı pilotlarla röportaj yapmış, O pilotlar "Türk pilotları'nın İngilizcelerinin yeterli olmadığı ve uçuş talimatlarını gerektiği şekilde anlamadıkları için uçuş öncesi bazı güvenlik prosedürlerini yerine getiremedikleri"ni iddia etmişlerdi.
Bu iddialara yanıt en yetkili ağızdan geldi. Tüm dünyada pilotların haklarının savunucusu ve takipçisi olan İFALPA'nın Avrupa Bölgesel Başkan Yardımcısı olan ve aynı zamanda ECA (Avrupa Kokpit Birliği) Başkan Yardımcısı Francis Nardy ' İFALPA olarak bu açıklamadan duyduğumuz rahatsızlığı dile getirmek İçin TALPA'nın davetlisi olarak İstanbul'a geldim' dedi.
İFALPA'nın bu konuda TALPA'ya tam destek verdiğini ifade eden Nardy; "İddialar bizi çok üzdü. Türk Pilotları ile ilgili yapılan bu onaylamıyoruz. İddialar hiç bir delil'e dayanmıyor. O pilotlar profeyonelce davranmamışlardır." diyerek  "Bütün dünya'da 'Rapor'lama diye bir şey vardır. İddiaları doğruysa neden raporlama yerine basına açıklama yaptılar"şeklinde konuştu.


Türkiye'nin İç İşleridir. Yaptırım Yetkimiz Yok
Hava-İş Sendikası'nın yaptığı basın açıklamasına katılması nedeniyle iş akdi fesh edilen Türk Hava Yolları Pilot'u Salih Bayrak 'Türkiye'de Havacılık İş Koluna 'grev' yasağı getirilmesi ve yaklaşık 300 çalışanın işine son verilmesini hatırlatması üzerine Nardy, işten çıkarılanlar için çok üzgün olduklarını, grev'in bir hak olduğunu düşündüklerine ama İFALPA olarak bu konuyu Türkiye'nin iç işleri olarak gördüklerini  herhangi bir yaptırım yapma yetkilerinin olmadığını dile getirdi. 
İddialar Kanımı Dondurdu.
İFALPA'nın her yıl üye ülkelerde gerçekleştirdiği komite çalışmalarından olan Hava Trafik Hizmetleri toplantısına ev sahipliği yapan TALPA Başkanı Gürcan Mantı'da 'Danimarka'lı pilotların Türk Pilotları ile ilgili iddiaları kanımı dondurdu." dedi.
“12 Aralıkta Danimarkanın Politiken gazetesinden Türk Hava Yollarından ayrılan 13 Danimarkalı pilotun Türk pilotları aleyhinde yaptığı kampanya neticesinde; ” Türk pilotları İngilizce bilmiyor, pilotların uçuş emniyeti yok” adıyla başlattıkları karalama kampanyası yayımlanmıştı. Bu yayımın sonrasında Türk gazeteleri de bu komik iddialara yer vermişti. Biz TALPA olarak bunu hiç onaylamadık. 18 Ocak’ta TALPA seçimlerinde ben ve ekibim göreve geldik. Göreve gelir gelmez IFALPA başkanına ve ECA Başkanına bu konuyla ilgi bir kınama yazısı gönderdik” diyen Mantı; "TALPA olarak bir kez daha belirtmek istiyoruz. Tüm meslektaşlarımız; uçuş sertifikalarını, tüm uluslararası kural ve şartları yerine getirdikten sonra sadece çalıştıkları kurumlardan değil, uluslararası hava ulaşım kuruluşlarının onayından sonra alıyorlar. Bu sağduyudan uzak, maksatlı açıklamaları biz de burada şahsım ve meslektaşlarım olarak kınıyorum'  
TALPA Dil Okullarıyla Anlaştı
Mantı ayrıca; "Pilotların sahip oldukları Level-4 seviyesindeki İngilizce bilgilerini daha da arttırmalarını sağlamak amacıyla TALPA olarak 4 dil okulu ile bir protokol çerçevesinde anlaşmış bulunmaktayız" Haber ve Foto: Ergün ZAR