İspanya’nın 4 havalimanında Çelebi olacak
Uluslararası arenada Türk sivil havacılığının başarılı temsilcisi Çelebi, İspanya’nın en önemli yer hizmetleri sağlayıcıları arasında yeralan Newco’yu da devralarak, bu alanda önemli bir adım daha attı. Çelebi Hava Servisi A.Ş.’nin (ÇHS), Newco Airport Services S.A. (Newco) şirketinin İspanya’nın Barselona, Santiago, Oviedo ve Vigo şehirlerindeki havalimanlarındaki faaliyetlerine ilişkin iktisadi bütünlüğünün devir alınmasına ilişkin verdiği 1.500.000 Avro tutarındaki teklif kabul edildi. Gerekli yasal prosedür ve onayların tamamlanmasının ardından Newco, %100’ü ÇHS’ye ait olan İspanya’daki Celebi Ground Handling Avrope SL (Celebi Europe) tarafından devir alınacak. İşlemlerin tamamlanmasıyla birlikte Celebi Europe, 2014 yılına kadar sona erecek yaklaşık 4.000.000 Avro tutarındaki devralınan ekipmanlarla ilgili leasing borçlarını da üstlenmiş olacak.


40 milyon yolcu, 335 bin uçuş ve 100 bin ton kargo trafiği
ÇHS, Newco şirketinin devralınması gelişmesini, dün akşam Kamuyu Aydınlatma Platformu - KAP’a yaptığı yazılı açıklama ile kamuoyu ile paylaştı. ÇHS’nin, bir süre önce de ilgilendiği Newco’nun, İspanya'da faaliyet gösterdiği 4 havalimanında (Barselona, Santiago, Oviedo, Vigo) 2012 yılında toplam 20 bin uçuşa hizmet vermesi bekleniyor. Söz konusu havalimanlarında 2011 yılında; toplam yolcu trafiği 40 milyon, uçuş trafiği 355 bin ve kargo hacmi ise yaklaşık 100 bin ton olarak gerçekleşmiştir.
Uluslararası büyüme stratejisine devam ediyor
Türkiye’de optimum büyüklüğe ulaşan Çelebi, uluslararası büyüme stratejisi doğrultusunda 2000’li yılların başında başlattığı çalışmalarında ilk önemli adımı 2006 yılında Macaristan’da atmıştı. Çelebi, daha sonra Hindistan (Delhi ve Mumbai), Almanya (Frankfurt) ve Avusturya (Viyana) ile uluslararası arenadaki büyüme stratejisine devam etmişti. Çelebi, Türkiye’deki 28 havalimanının yanı sıra Macaristan’da Budapeşte Ferihegy Uluslararası Havalimanı’nda, Hindistan’da Mumbai (Bombay) Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanı ve Delhi Indira Gandhi Uluslararası Havalimanı'nda, Avusturya’da Viyana Uluslararası Havalimanı’nda yer hizmetleri faaliyetleri yürütüyor.

4 ülkede hava kargo hizmetleri
Çelebi kargo alanında da Türkiye’nin yanı sıra Macaristan’da Budapeşte Ferihegy Uluslararası Havalimanı’nda, Hindistan’da Delhi Indira Gandhi Uluslararası Havalimanı'nda ve Almanya’da Frankfurt Uluslararası Havalimanı’nda faaliyet gösteriyor. Çelebi’nin ayrıca halen yer hizmetleri sunumunda bulunduğu Hindistan’ın Mumbai Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanı’nda yerel ve uluslararası kargo ihalelerinde de teklifleri bulunuyor.
İki kıta, 6 ülke, 37 havalimanı, 13 binden fazla çalışan
Çelebi Grubu’nun havacılığın yanı sıra denizcilik, taşımacılık ve gıda sektörlerinde de önemli yatırımları bulunuyor. Çelebi Grubu’nun amiral gemisi ÇHS, son Newco devir alınması ile birlikte iki kıtada yürüttüğü faaliyet alanını, 6 ülke ve 37 havalimanına çıkarmış olacak. Yüksek standartlardaki hizmet kalitesi ile uluslararası arenada takdir ve talep gören Çelebi Grubu’nun halen 13 binin üzerinde çalışanı bulunuyor.