Hava - İş sendikasının önderliğinde başlayan ve birçok sendikanın da desteklediği iş bırakma eyleminin 13. gününe girilirken, THY tarafından işten çıkarılan bir grup kabin memuru, havalimanında Dış Hatlar geliş katında toplanarak konu ile ilgili olarak basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
15 yıldır THY’de profesyonel şekilde kabin amiri olarak görev yaptığını, ancak ameliyat olduğu gerekçesiyle sağlık raporu olmasına rağmen işten çıkarıldığını iddia eden Gamze Tanak, eyleme 'Monçi' isimli köpeği ile katıldı. İşten çıkarıldığını hastaneden öğrendiğini ifade eden Tanak, “Hastaneye yatmam gerekiyordu. Doktorum, ameliyat olduktan sonra bana dört gün rapor verdi. Arkadaşlarım ile birlikte raporu bırakmak için havalimanına geldim; ancak içeri giremedim. Hastaneden geldiğimde konuşacak bir merci bulamadım. Kartlarımız iptal edilmişti. O yüzden raporu da veremedim, ve kaldı. Bu saatten sonra hukuki işlemlere başlayacağım. Köpeğim ile birlikte eyleme katıldım. O da durumdan pek memnun değil. Eylemimizi gittiği yere kadar devam ettireceğiz” dedi.


THY’de kabin memuru olarak görev yapan Yusuf Algül ise, THY’nin Manchester seferi ile birlikte gittiği İngiltere’de uçaktan inip, telefonunu açmasıyla birlikte telefonuna işten çıkarıldığına dair bir mesajın geldiğini iddia ederek, “İşten çıkarılmadan önce kabin amirliği eğitimine başlamıştım. Ancak sefer için gittiğim İngiltere’de, uçaktan indikten sonra, hava da iş akdimin fesh edildiğini öğrendim. Ben aslında son seferimde uçmamış oldum. Sendikanın açıklamalarını dinlemek üzere geldiğim havalimanında kamera kayıtlarından yüzümün tespit edilip işten çıkarıldığımı anladım. İnsan kaynaklarından kimseye ulaşamadım. Ayın altısında iş akdimin feshedildiğine dair bir bilgi geldi. Ayın yedisinde de zaten havalimanına gelip ekipmanlarımı teslim ettim. Neden atıldığımı bende bilmiyorum. Keşke bana neden atıldığımı söyleselerdi. Ben ayın yirmi dokuzunda sendikayı dinlemek için buraya geldiğim için işten çıkarıldığımı düşünüyorum. Çok üzgünüm” diye konuştu.