İLK SEFERİ BAKAN ŞİMŞEK'LE YAPTI
AYNI zamanda Maliye Bakanı da olan Batman Milletvekili Mehmet Şimşek'in ricası üzerine hiçbir turizm hareketliliğinin olmadığı Batman'a sefer koyan Pegasus'un sahibi Ali Sabancı, Batman'a ilk inişi de Bakan Şimşek'le birlikte yaptı. Sabancı, Batman'dan Türkiye'nin 45 ayrı havalimanına ulaşım imkanı sözü de verdi.
BORAJET'E HALA İNİŞ İZNİ VERİLMEDİ
GAZİPAŞA Havalimanı'na sefer koyan tek Türk havayolu şirketi olan Borajet'e "simülasyon eğitimi eksik" gerekçesiyle halen iniş izni verilmezken, Pegasus'un Bakan Şimşek'in tek ricasıyla Batman'a sefer düzenlemesi, adeta "Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç bile anne tarafından Alanyalı ama Alanya'ya 'Bakan' yok" dedirtti.
12 HAZİRAN 2011 Genel Seçimleri öncesi, Antalya gibi bir turizm kentinden, o dönemin Bakanlar Kurulu’ndan herhangi bir ismin milletvekili adayı yapılıp yapılmayacağı merak edilirken, Başbakan Erdoğan, Kabine’nin “Vecdi Abisi” olarak bilinen Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ü getirdi, Antalya’dan 1. Sıra Adayı yapıverdi.
Aslen Erzincan’lı olan Vecdi Abi’nin huyunu suyunu bilmemesine rağmen, “Buna da şükür” diyen bir cümle Antalyalı ve Alanyalı seçmen, götürüp oyunu AK Parti’ye verdi.
2009 yerel seçimlerinde Antalya merkez ve pek çok ilçesinde hezimete uğrayan AK Parti, şeytanın bacağını kırıp genel seçimlerde imaj tazeledi.
***
Fakat…
12 Haziran genel seçimleri sonrası üçüncü kez tek başına iktidar olan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni kabinesinde bu kez Vecdi Gönül’e yer vermeyince, yaz aylarında ilçeleriyle birlikte nüfusu 4 milyonu bulan Antalya yine Bakan’sız kaldı.
Zaten 2009 yerel seçimlerinde oyunu AK Parti yerine CHP’ye veren Antalyalı seçmene bozuk olduğu konuşulan Hükümet, CHP’li Gazipaşa’nın havalimanını da uzun süre sürüncemede bırakmakla eleştirildi, hala da eleştiriliyor.
Olaya kendi pencerelerinden bakınca haksız da sayılmazlar.
Sen tut, tüm Türkiye’de fırtına gibi es, fakat gel İzmir gibi her seferinde Antalya’da da çuvalla.
“Olacak iş değil” deyip Antalya’yı Bakan’sız bıraktıklarına adım gibi eminim.
***
2009 yerel seçim sonuçlarına göre; Antalya merkez CHP’li, Akseki CHP’li, Aksu MHP’li, Alanya ANAP’lı, Demre Demokrat Partili, Döşemealtı CHP’li, Elmalı MHP’li, Gazipaşa CHP’li, Kaş CHP’li, Kemer MHP’li, Konyaaltı CHP’li, Korkuteli MHP’li, Manavgat CHP’li, Muratpaşa CHP’li, Serik MHP’li olunca, “Ben olsam Antalya’ya ben de Bakan vermezdim” diyesim geliyor, diyemiyorum.
***
Bunca lafı şunun için yazdım, sayın seyirciler.
Türkiye’nin en büyük havayolu şirketlerinden Pegasus, Güneydoğu’nun şirin ve küçük ili Batman’a sefer düzenlemeye başlamış.
Seferleri arasına Gazipaşa Havalimanı’nı alsa hem Gazipaşa hem Alanya hem de Anamur’a büyük hareketlilik getirecek olan Pegasus Havayolları, geçenlerde firmanın sahibi Ali Sabancı ve aynı zamanda Batman Milletvekili olan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i almış, doğruca Batman’a götürmüş. Yolda da firmanın uçaklarda yolculara ücretsiz verdiği dergi için okkalı bir röportaj vermişler.
***
Şu bir gerçek ki, Batman gibi iller, Alanya gibi, Gazipaşa gibi, Anamur gibi değildir, geleni gideni azdır, ekonomileri de sosyal hayatı gibi stabildir, durağandır.
Misal, bırakın en baba ekonomistleri, bugün Anadolu’daki küçük bir bakkal dükkanına gidin, “Sana Batman’ın en kebap yerinden üç dönüm arazi üzerine kurulu hipermarket mi versek kabul edersin, yoksa Alanya’da şehir içinde ufak bir market mi istersin?” diye sorsanız, yüzde bir milyon “Alanya” yanıtını alırsınız.
Çünkü…
Ülkenin en ücra köşesinde yaşayan adam bile bilir, ekmeğin iyisinin Alanya’da mı yoksa Batman’da mı olduğunu.
***
Şu da başka bir gerçek ki…
Pegasus Havayolları gibi büyük firmalar, her zaman iktidara yakın olmak, aralarını iyi tutmak isterler.
Bu yüzden, diyelim ki üç kez üst üste iktidar olmuş iktidar partisine mensup Maliye Bakanı telefon açıp, “Bizim memlekete de sefer koyun” dese, zinhar emir tekrarı yaptırmazlar, oraya da bir uçak yollayıp iktidarla mesafeyi dirsek teması kıvamına getirirler.
***
Buna mukabil…
Havasından geçilmeyen bizler…
“Biz marka bir şehiriz” derken…
“Biz Avrupa’nın başkanıyız” diye kasılırken…
“Bizim, annesi Alanyalı olan Başbakan Yardımcımız var” diye böbürlenirken…
“Bizim, Başbakan Erdoğan’ın sağ kolu sayılan, tam bir Alanya aşığı olan Haluk İpek gibi yakın dostlarımız var” diye caka satarken…
Elin oğlu tak bir telefon çakar, şak diye istediği havayolu şirketini seçim bölgesine indirtiverir.
Sen de, “Garibim Borajet’e neden izin verilmiyor?”, “Daha önce yüzlerce kez Gazipaşa’ya inip kalkan Borajet’e şimdi neden simülasyon eğitimi şartı getiriliyor?”, “Koca koca yabancı firmalara neden iniş izni vermiyorlar?” diye düşünür durursun.
Bilmem, anlatabildim mi canım…