Avrupa ve Asya'da faaliyette bulunduğu ülke sayısını Türkiye ile birlikte 6'ya çıkartan Çelebi Hava Servisi büyümesine hızla devam ederken, gözünü, İstanbul'da yapılacak olan üçüncü havalimanına çevirdi.


Dünyada 38 havalimanına hizmet veren Çelebi Hava Servisi Genel Müdürü Talha Göksel İstanbul'da yapılacak olan üçüncü havalimanı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Göksel, 'İstanbul'da yapılacak olan üçüncü havalimanıyla ilgili herhangi bir şartname açıklanmadı. Şartname ortaya çıktığında eğer şartlar uygunsa katılımı mutlaka düşünürüz. Her yerde olduğu gibi buraya da ilgimiz var. Şuan herhangi bir hazırlığımız yok; ancak şartname geldiği zaman karar verilir. Bizim bu konuda Antalya Havalimanı'ndan tecrübemiz var ve biz kendimize güveniyoruz" dedi.
'YOLCU TRAFİĞİ ÜÇÜNCÜ HAVALİMANINDA OLACAK"
Gazetecilere verdiği iftar yemeğinde İstanbul'da yapılacak olan üçüncü havalimanı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Talha Göksel şunları söyledi: 'Bende bununla ilgili gelişmeleri gazetelerden okuduğum kadarıyla biliyorum. Şuan da Tük Hava Yolları yolcu kapasitesinin yüzde 70'ini transit yolcudan sağlıyor. Bu da İstanbul'un Asya'dan Batıya, Batıdan Asya'ya önemli bir transit merkezi olduğunu gösteriyor. Benim şahsi görüşüm iki tane havalimanının aynı anda faaliyet gösteremeyeceği. Yabancı havayolu şirketleri Türk Hava Yolları'yla ortak hareket etmek zorunda olması lazım. İki havalimanı arasındaki bir yolcu transferinin İstanbul trafiğinden mümkün olmayacağından üçüncü havalimanının da kapasitesinin yüz milyon yolcu olacak olması ve beş tane pisti yapılacağından, uzun yıllarda yolcu trafiğinin buradan sağlanacağını gösteriyor. '
'İspanya PAZARINA GİRDİK"
Çelebi Hava Servisi'nin yurt içi ve yurt dışında ki faaliyetleri hakkında da bilgi veren Göksel, 'Barselona, Santiago, Oviedo ve Vigo havalimanlarında yer hizmeti faaliyeti gösteren NEWKO adlı firmayı yüzde yüz devir alarak İspanya pazarına girmiş oldu. Burada özellikle Barselona pazarı gerçekten büyük bir pazar. Ayrıca Çelebi Hava Servisi ilk kez 2006 yılında Budapeşte Havalimanı'nda hizmet vermeye başladı. Daha sonra Delhi ve Mumbai'de hem yer hizmetleri hem de kargo antrepo işletmesinin ihalelerini kazanarak 25 yıl süreli bu ülkelerde faaliyetlerimiz devam ediyor" dedi.
"YENİ ŞEHİRLER VE İSTASYONLAR ARIYORUZ"
Dünya genelindeiki kıtada 6 ülkede 38 istasyonda faaliyet gösterdiklerinin altını çizen Göksel, 'Çelebi Hava Servisi, bir Türk şirketi olarak gurur duyulacak pozisyonda. Şuan da büyüme stratejimiz olarak da daha çok gelişmekte olan ülkelerde Afrika'da, Asya'da bunların içinde Rusya'yı katıyorum buralarda da yeni imkanlar arıyoruz. Yeni imkanları ararken büyük yatırım maliyetleri istemeyen ekonomik olan istasyonlar ülkeler şehirler arıyoruz. İş geliştirme departmanımız bu konuda yoğun bir şekilde çalışıyor. ve en son olarak Mumbai'de büyük bir kargo ihalesi var. Çelebi Hava Servisi olarak bu kargo ihalesine teklif vermiş bulunmaktayız. Bu kargo ihalesinin şartlarına göz atacak olursak 492 bin kargoluk tonluk bir kapasite ayrıca metrekare olarak 142 metrekarelik bir kargo antrepo terminalinin inşaası bu ihale kapsamı içerisinde bulunuyor" dedi.
'IĞDIR HAVALİMANI İÇİN MÜRAACATIMIZI YAPTIK"
Operasyonel olarak Türkiye pazarında 6 ay sonucunda Çelebi Hava Servisi olarak 82 bin uçuşa hizmet verdiklerini de söyleyen Genel Müdür Talha Göksel şunları ifade etti: 'Hedefimiz yıl sonuna kadar 176 bin sefere hizmet vermek. Bu arada bakanlığımızın desteklediği projeler çerçevesinde Anadolu'da yayılmaya devam ediyoruz. En son olarak Kocaeli şehrinde de bir havalimanı faaliyete geçti ve Çelebi olarak oraya hizmet veriyoruz. Bunun dışında Balıkesir ve Gökçeada'da geçici ruhsat aldık.
En son olarak Iğdır Havalimanı'nın açılışı oldu. Kars Havalimanı'nda hizmet veren bir kuruluş olarak Iğdır Havalimanı'nda şuan da yer hizmetleri için geçici olarak müracaat ettik. Müracaatımız tamamlandığı zaman Iğdır'da da teşkilatlanacağız. Iğdır'da şuan da THY ve Anadolujet günde iki sefer düzenliyor. Hiç ummadığımız bir şekilde uçaklarda doluluk oranı çok yüksek. Kars gibi büyük bir istasyonda doluluk oranı yüzde 70'lerde iken Iğdır'da şuan da yüzde 90'lara varan bir doluluk oranıyla uçuşlar yapılmakta"
'ATATÜRK HAVALİMANI'NDA SLOT SIKINTISI VAR"
Çelebi Hava Servisi olarak United Airlines'e Atatürk Havalimanı'nda yer hizmetleri verdiklerini söyleyen Göksel, ? United Airlines'in İstanbul'a direkt sefer düzenleyeceğinin 6 ay öncesinden istihbaratını aldık. ABD'den gelen yetkililer burada yer hizmetlerinin tekliflerini değerlendirdiler ve bizi seçtiler. United Airlines'in Japon Milli Havayolu şirketi ANA'nın Tokyo-İstanbul arası direk uçuş yapacağı duyumunu aldık. Bununla ilgili pazarlama departmanız çalışıyor. Ancak Atatürk Havalimanı'nda slot ve permi problemi var. Milli havayolu şirketleri bakanlıklarla ilişkileri itibarıyla eğer saatleri uygunsa gece saatlerine de gelebiliyorlarsa slot ve permi alarak Atatürk Havalimanı'na uçuyorlar. Milli havayollarının dışında diğer havayollarının Atatürk Havalimanı için slot ve permi alabileceğini zannetmiyorum" dedi.
'18 PARK YERİ ORTAYA ÇIKACAK"
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün(DHMİ) Atatürk Havalimanı kapasite arttırılması ile ilgili çalışmalarını da değerlendiren Göksel, 'Şuan yapılan çalışmalar pistlerin verimli olarak kullanılması için. DHMİ Genel Müdürümüzün bu konuda bir çok önerisi vardı. Bunlardan bir tanesi bizlerin apronda bulunduğumuz yerlerden taşınmasıydı. Bizlere gösterilen yer motor test alanı olarak bilinen yerin arkasında büyük bir alanda Çelebi Hava Servisi olarak 4 bin metrekarelik bir alan verdiler. Buralara da tefsiye işlemleri yapılıyor bir takım kod farkları var onlar hallediliyor. Bizlerin yeni yere taşınması ile ortaya çıkacak alana da yaklaşık olarak 18 tane uçak park yeri yapmayı planlıyorlar" diye konuştu.