Havacılık sektöründe 'grev yasağı'na tepki için 'rapor alıp' uyarı eylemine katılan ve işten çıkarılan 305 Türk Hava Yolları çalışanı, diğer personelin gözünü korkutttu.
TALPA Başkanı Mantı, özellikle kabin çalışanları arasında 'hasta' oldukları halde 'rapor almaya' korkanlar olduğuğunu söyledi. 
Kendilerinin bu konuda duyum aldıklarını söyleyen Mantı, 'kokpit'den çok fazla değil ama kabin ekiplerinden bu konuda oldukça fazla şikayet duyumları aldıklarını ileri sürdü.
Bugün TALPA'nın Florya'daki yeni Genel Merkezi'nde Atatürk Havalimanı'nda görev yapan gazetecilerle bir araya gelen TALPA Başkanı Gürcan Mantı, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Sorulan sorulara cevap veren Mantı, pilotların limitlerin üzerinde çalıştırıldığını bunun da uçuş güvenliğini tehlikeye soktuğunu ileri sürdü.
'yoğun çalışma temposundan dolayı pilotların, yorgun uçtuklarını,sosyal yaşamlarının kalmadığını, giderek anti sosyal bir kişilik haline geldiklerini' bir soru üzerine dile getirdi.
TALPA olarak üzerinde çalıştıkları projelerle ilgili bilgilerde veren Mantı, "dünya da yıllardır uygulanan 'Pilot Havuz' u sistemi üzerinde çalışıyoruz. Gerek yerli gerekse yabancı işsiz pilotlar bu sisteme girecek. Gerek ülkemizde gerekse dünyanın herhangi bir ülkesinden pilot arayan bir havayolu ile bizim kontrolümüzde temasa geçebilecek. Bu proje için Türk Hava Yolları ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile görüşmemiz oldu. Olumlu yaklaştılar. Diğer özel sektör havayolları ile de görüşeceğiz. Bu projeyi hayata geçirebilirsek, havayolları ile pilot istihdamı konusunda protokol imzalayacağız." 
Son zamanlarda çok sayıda pilot okulunun denetimsiz bir şekilde pilot yetiştirdiğine konuşmasında dikkat çeken Mantı, "bu okullar yeterince denetlenemiyor. kafasına esen, parayı bastıran pilot olmak istiyor. pilotluk ayrıca yeteneklik isteyen bir meslek. bu okulların mutlaka çok sıkı şekilde denetlenmesi lazım." dedi.
Her yıl ülkemizde kutlanan 26 Nisan Pilotlar Günü'nün tüm dünya pilotları ile kutlanması hedefimiz. Bunun için ECA ve İFALPA'ya yazılı olarak başvurduk diyen Mantı, ülkemizde çeşitli organizasyonlar yaparak tüm dünya ülkelerinden gelen pilotlarla 26 Nisan Pilotlar Günü'nü kutlamak istiyoruz' şeklinde konuştu.
Mantı, gazetecilere Avrupa Pilotları Birliği ECA'nın toplantısını İstanbul'da yapacağını bununda Türkiye'nin tanıtımına önemli katkı sağlayacağına konuşmasında vurgu yaptı.
TALPA'nın Florya'daki Genel Merkezi'nde gazetecilerle bir araya geldiği toplantıya Yönetim Kurulu Üyesi Kaptan Pilot Özcan Ünal, Genel Koordinatör Cemal Topuzlu ile Avukat Nazlı Can'da katıldı.