Sektöründe öncü bakım kuruluşu THY Teknik A.Ş. ile Türkiye'nin geleceğine adanmış bir kurum olan İTO, Türk Sivil Havacılığının gelişimine katkıda bulunma misyonuyla uçak parçası üreticilerini yeniden biraraya getiriyor.
18-19-20 Ekim 2012 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nin 9-10 numaralı fuar alanında gerçekleştirilecek bu büyük organizasyona 10.000’in üzerinde katılımcının ziyareti beklenmektedir.
Türkiye’nin artan ekonomik gücüne paralel olarak gelişen sivil havacılık sektörü ve bu bağlamda bölgenin önemli bir MRO merkezi haline gelmesi, birçok uluslararası uçak, motor ve komponent imalatçısının ilgisini Türkiye’ye çevirmiştir. THY Teknik A.Ş. bölgesinde lider bir MRO şirketi olmasının da sorumluluğu ile yeni organizasyonlar tertip ederek Türkiye’de yatırım ve imalat imkânlarının değerlendirilmesine öncülük etmeyi sürdürmektedir. Özellikle Türk Hava Yolları’nın son 10 yıldır sağladığı büyüme trendine paralel olarak kurduğu ulusal ve uluslararası ortaklıklarla Türkiye’ye yeni tesisler kazandıran, kapasitesini artıran THY Teknik A.Ş., aynı zamanda yerli üreticileri cesaretlendirmek, desteklemek adına çalışmalarına ve projelerine sosyal sorumluluk bilinciyle devam etmektedir.
Ulaştırma Bakanlığı’nın 2009 yılında Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlemiş olduğu 10. Ulaştırma Şurası’nda “Hava aracı ve/veya parçasının sertifikasyonunun Türkiye tarafından sağlanabilir hale getirilmesi” ve “Yerli imalat olarak en az iki tip uluslararası bilinirliği olan tek/çift motor pervaneli ve çift motorlu hafif jet uçağı üretiminin gerçekleştirilmesi” hedefi gündeme gelmiştir. Bu hedefi desteklemek amacı ile ilk defa 2010 yılında düzenlenen, bu yıl da THY Teknik A.Ş. ve İTO işbirliği ile üçüncüsü düzenlenecek olan sergi, forum ve eğitimler  ile  yerli endüstrinin, havacılıkta parça imalatının standartları, prosedürleri hakkında bilgi edinmesini ve bu alanda dünyada önde gelen uçak-parça imalatçıları ile biraraya gelerek ortak iş yapmaya yönelik bilgi, tecrübe paylaşımında bulunulmasını amaçlamaktadır.
THY Teknik A.Ş., sadece bakım-onarım yapan bir şirket değil, komponent tasarımı ve hatta üretimi gibi katma değeri yüksek alanlarda da söz sahibi olmak için çalışmalarına devam etmektedir. Bu amaçla Pratt&Whitney, Goodrich Corporation, TAI, Zorlu O&M ve Assan Hanil gibi birçok yerli ve yabancı şirketle işbirlikleri kuran THY Teknik A.Ş., dev yatırım HABOM projesiyle birlikte dünyada lider bir MRO merkezi olmaya adım adım yaklaşmaktadır.