200 HAVAYOLUNA HİZMET VERİYOR
Atatürk Havalimanı'nda görev yapan gazetecilerle bir araya gelen Havaş Genel Müdürü Müjdat Yücel, Havaş’ın kurulduğu günden beri sektörüne yön veren ve sektörün nabzını tutan uygulama ve hizmetleri ile hizmet kalitesinde çıtayı hep bir adım yukarıya taşıdığını söyledi.


Beraberinde Havaş İK ve Eğitim Müdürü Oya Uğurlu, Havaş Kurumsal İletişim Müdürü Elif Göktan, Havaş işletmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kürşad Koçak, Havaş İşletme Planlama Müdürü Turhan Yeşil, Havaş İstanbul İstasyonu Başmüdürü Levent Sedef ve Havaş İstanbul İstasyonu Başmüdür Yardımcısı Ümit Dindar ile birlikte gazetecilere konuşan ve sorularını cevaplandıran Yücel; teknolojik altyapısı, modern ekipman ve tesis varlığı, verimliliğe odaklı kaliteli insan kaynağı ve hizmet anlayışı ile dünya standartlarında hizmet sunan Havaş’ın bugün Türkiye’de toplam 24 havalimanında yaklaşık 200 havayoluna hizmet verdiğini belirtti. Yücel, Havaş’ın 25 Kasım 2012 tarihinde açılması planlanan Kütahya Zafer Havalimanı’nda da yer hizmetleri vereceğini belirtti.
HAVAŞ EUROPE '4' ÜLKEDE 9 HAVALİMANI'NDA YER HİZMETİ VERİYOR
Havaş’ın faaliyet gösterdiği alanlardaki hizmet kalitesini her geçen gün arttırarak büyümeye devam ettiğini kaydeden Yücel, uluslararası pazarda büyüme ve küresel marka olma stratejisi doğrultusunda Havaş Europe adı altında 4 ülkede (Finlandiya, İsveç, Letonya ve Almanya) 9 havalimanında (Riga, Helsinki, Stokholm, Münih, Frankfurt, Hamburg, Berlin, Dusseldorf ve Stutgart) müşterilerine yer hizmetleri sunduklarını belirtti.


Uluslararası arenada dünyanın en prestijli havayollarına hizmet veren Havaş’ın global bir marka olma yolunda yaptığı küresel yatırımlarla bu alandaki iddiasını her geçen gün güçlendirdiğine dikkat çeken Yücel,  “Bu kapsamda 2010 yılında Air Baltic ile yüzde 50 ortaklıkla kurduğumuz North Hub Services (NHS) şirketindeki ortaklık oranımızı 2011 yılı Aralık ayında yüzde 66.7’ye çıkarttık ve şirketin marka adını Havaş Europe olarak değiştirdik. Havaş Europe, ayrıca 2012 yılında Almanya’da Air France ve KLM’in yolcu hizmetlerini vermeye de başladı” dedi.
Havaş’ın öncü şirket olma rolünü Ar-Ge ve yenilikçi teknoloji yatırımları ile desteklediğini belirten Müjdat Yücel, “Proveo Araç takip sistemi, Katron Araç simülatörü, Workbridge Kaynak Planlama Programı, EDS/HP el terminali gibi hizmet kalitesi açısından öne çıkan uygulamalarımız aynı zamanda Havaş’ın sektörün geleceğine yön verme azmine de işaret etmektedir” dedi.
UÇAK VE YOLCU HİZMETLERİNDE VERİMLİLİĞİ ARTTIRDIK
Havalimanlarında günden güne uçak trafiğinde, yolcu ve yük hacminde artış yaşandığına işaret eden Havaş Genel Müdürü Yücel, Havaş’ın bu dönemde sürdürülebilir büyüme stratejisine paralel yatırım ve projelerine devam ettiğini, uçak ve yolcu hizmet kalitesini daha verimli, daha dinamik ve daha sistemli hale getirmek için çalıştıklarını ifade etti.


Geliştirilen Ar-Ge projeleri ve yenilikçi teknolojilerin yoğun rekabetin yaşandığı sektörde Havaş’ı bir adım öne çıkardığını söyleyen Havaş Genel Müdürü Müjdat Yücel, kaynak planlama yazılımı Workbridge uygulamasının; yolcu hizmetleri, harekat ve ramp operasyonlarının gerçek zamanlı takibini yaparak, operasyon değişikliklerinde gerekli önlemleri önceden alma imkanı tanıdığını dile getirdi.
APRON HARİTALARI VE ARAÇ TAKİP SİSTEMLERİ
Yücel, kaynak planlama yazılımını doğru ve verimli kullanmak amacıyla istasyonlarda planlama merkezleri kurduklarını ve personele bu konuda eğitim verdiklerini de bildirdi. Uygulama şu anda İstanbul, Antalya, Dalaman, Bodrum, Ankara, İzmir istasyonlarında aktif olarak kullanılıyor.
Havaş Genel Müdürü Müjdat Yücel, Havaş’ın uçak hizmetlerinde kaliteyi yükseltmek için geliştirdiği araç takip ve yönetim sistemi ile de İstanbul ve Antalya havalimanlarının apron haritalarını çıkardıklarını söyleyerek, “Geliştirilen bu yazılım sayesinde ekipmanların apron haritaları üzerinde yer, hız ve yön bilgisi tespiti, operasyonda aktif olma durumu ile kullanım süreleri, motor, yakıt durumu ve bakım ihtiyacının takibi sağlanmaktadır” diye konuştu.


Uçak, yolcu ve çalışan güvenliği alanında Havaş’ın uluslararası standartlarda güvenlik kriterlerine sahip olduğunu vurgulayan Havaş Genel Müdürü, Havaş’ın çalışanlarına verdiği simülasyon eğitimi ile kaza riskini en aza indirme konusunda önemli bir mesafe kat ettiğinin altını çizdi.
MAKİNİST VE OPERATÖRLERE SİMİLASYON İLE UÇAK İTME EĞİTİMİ
Simülasyon sistemi ile İstanbul ve Ankara havalimanlarının modellemesi üzerinde uçak itme-çekme traktörü ve bagaj traktörü simülasyon cihazları ile yapılan eğitimlerin makinist, operatör şoför ve işçi şoförlere teorik bilgilerini pratik olarak uygulama fırsatı verdiğini söyleyen Müjdat Yücel, sözlerine şöyle devam etti: “Simülatörlerde farklı zaman dilimleri, farklı senaryolar ve farklı hava koşullarında uçak itme-çekme eğitimleri gerçekleştirerek,  kaza ve hasar riskini minimuma indirgemeyi hedefliyoruz.”
HAVA, SİVİL HAVACILIK MESLEK OKULLARI İLE İŞBİRLİĞİ YAPIYOR
Havaş’ın yurtiçi ve yurtdışındaki başarısının ardında profesyonel ve nitelikli 12 bin kişilik dev bir ekip olduğuna işaret eden Yücel, çalışanların ulusal ve uluslar arası mevzuat ile belirlenmiş mesleki ve kişisel gelişim eğitimlerine çok önem verdiklerini belirtti.


Yücel, sektöre nitelikli eleman yetiştirmek için Sivil havacılık Yüksek Okulları ile de işbirlikleri yaptıklarını söylerken, “Kapadokya Sivil Havacılık Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine staj imkanı sağlıyoruz. Başarılı stajyerleri de Havaş’ta istihdam ediyoruz” diye konuştu.
2012 yılı itibariyle de e – öğrenme yöntemini devreye soktuklarını açıklayan Müjdat Yücel,  çalışanların kolay ulaşım sağlayabileceği kullanıcı dostu bir portal tasarlandığını ve  “Havaş Eğitim Merkezi” adı altında yapılandırılan bu portal ile eğitim süreçlerinde verimliliği maksimize etme yolunda adımlar attıklarını sözlerine ekledi. Haber ve Foto Ergün ZAR