Havaş Genel Müdürü Müjdat Yücel, bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda Havaş’ın bir yılını değerlendiren Havaş Genel Müdürü Müjdat Yücel, “İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya gibi havalimanları başta olmak üzere yurt içi ve KKTC’de 25, Avrupa’da ise 9 farklı havalimanlarında yer, otobüs, ve antrepo hizmeti veren Havaş, teknoloji yatırımları kapsamında uçak itme çekme işlemi yapan şoförlerine simülatörde eğitim veriyor. 2011 yılında İstanbul Atatürk ve Antalya Havalimanlarında apron, park alanları modellemesi yapılarak uçak itme-çekme traktörü, bagaj traktörü, simülatörü hazırlandı ve istasyonlarda simülatör merkezleri kuruldu. Tamamiyle Türk yazılımı olan simülatör sayesinde makinist, şoförler eğitim yapma imkanı buldu” dedi.
Atatürk Havalimanında bulunan antrepo binalarının uçaklara park alanı yapılması için taşınması konusunda aprondaki binaların kendileri için ciddi bir yatırım kaynağı olduğunu söyleyen Havaş Genel Müdürü Müjdat Yücel, “Apronda ki binalar bizim için ciddi bir yatırım kaynağı, yani her şeyin en iyisi en güzeli olsun diye uğraşıyoruz ama bu yer değişikliği sebebiyle parayı betona gömüyoruz. Bu araçlar 1 tonluk araçlar değil, bu kadar ağır araçlar ki, bunları sıradan betonda gezdirmenizin imkanı yok. Bu tür sık değişikliklerden dolayı harcanan paraya gerçekten üzülüyorum. Burası 2004’ün sonunda hizmete açıldı, çok özenli yapıldı. Ama 2 yıldır bugün gideceğiz, yarın gideceğiz beklentisi içerisindeyiz. Bir yer gösterildiğinde gitmek durumundayız” diye konuştu.
“Halka arz, hisse değişikliği nedeniyle bu senede gündemimizde yok” diyen Havaş Genel Müdürü Müjdat Yücel, “Alımlar satımlar hisse sahiplerinin değişikliği nedeniyle bu sene de gündemimizde yok. Umudumuz 2013 yılında. Bizim kurum yöneticileri olarak böyle bir şeyin hayata geçmesi en büyük isteğimiz. Sonuç itibariyle holdingin bu konudaki yaklaşımı, onların piyasalardaki beklentilere göre verecekleri karar daha önemli. Biz her ay sonu halka arz edilebilecekmiş gibi onun gerektirdiği her türlü çalışmayı hem belge adına hem de hazırlıklı olma adına eksiksiz yapıyoruz” dedi.
Havaş otobüs seferlerinin İstanbul'da geçtiğimiz Ocak ayında durdurulması sonrası başvurdukları yargı sürecinin ne aşamada olduğu yönündeki sorulara da karşılık veren Müjdat Yücel," Yargı süreciyle ilgili yorum yapmam doğru değil. Sürecin ne zaman biter, ne karar çıkar diye ön görüde bulunmak çok zor. Zarar konusunda bir rakam ifade etmek çok zor. Çünkü belediye adına bu işi yapan firmanın da pazara girmesiyle belirli bir paylaşım yüzdesi vardı. Biz otobüs yatırımlarımızı böyle bir varsayımı dikkate alarak erteleyebilir miydik? Böyle bir şeyi hiç düşünmedik. Müşterinin alıştığı kalite standardını bozmamak adına araçların yaptığı kilometreyi baz aldık. Araç yenileme projemizi hayata geçiriyoruz” şeklinde konuştu.