Van Valisi Münir Karaloğlu, Borajet Havayolları Şirketi’nin yöneticileri ile bir araya geldi.
Borajet Havayolları Şirketi’nin yetkilileri, bölgenin merkezi olarak seçtikleri Van'dan yurtiçi ve yurtdışı seferleri başlatmak için Van Valisi Münir Karaloğlu başkanlığından Vanlı turizm acenteleri ve turizmcilerle bir araya geldiler. Van Ferit Melen Havalimanı’na yılda 1 milyonu aşan yolcu geliş gidişinin olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu; "Van, turizmini konumlandırırken sadece Türkiye’de belli uçuş noktalarını değil, en uzak noktayı da seçmeleri gerekir. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi ana merkezlerle bir sorunumuz yok. Zaten bu illere direk uçuşlarımız var. Şu anda sivil hava alanları arasında en iyi çalışanlardan bir tanesi de Van Ferit Melen Havalimanı’dır. Bir milyon yolcu kapasitesini aşan bir havalimanımız var. Bizim asıl sorunumuz, Van turizmini konumlandırırken sadece Türkiye içinden değil, bölgesel düşünmemiz gerekir. Hem yurt içindeki kısa uçuşlar hem de Van bağlantılı yurtdışı kısa uçuşları çözmeden bizim burada turizmi hayal ettiğimiz hedeflere ulaşmamız mümkün değildir. Onun için çapraz uçuş dediğimiz, Van’ın çevresindeki diğer vilayetlerle lokasyon olarak çok uzak olmayan, otobüslerle 5-6 saatlik mesafelere uçakla uçma imkanı sağlayan bir imkan doğdu. Bugün onu konuşacağız. Aynı zamanda yurt dışında Van-Tebriz, Van-Urumiye, Van-Süleymaniye ve Van-Erbil gibi çapraz kısa hatlarda Van merkezli olarak uçuşları temin edebilirsek hem turizmci kazanacak hem de Van kazacak. Van’da turizm altyapısı her geçen gün gelişiyor, konaklama imkanlarımız artıyor.

Konaklama kalitemiz yükseliyor. Turizme hizmet edecek sektörler artıyor ve bunlara insan taşımamız lazım. Ulaşılabilirliğin en kısa yolu olan havayolu imkanlarını arttırmamız gerekiyor. Bildiğiniz gibi Bora Jet Hava Yolları Firması kısa mesafe uçuşlar yapan bir hava yolu şirketi. Van’a daha önce Bursa-Van uçuşları yapmıştı. Söz konusu kısa hatlar için şirketin bize teklifleri olacak, doğal olarak şirket burada önünü görmek istiyor, burada işe başlamak risk içeriyor. Bu riski de tek başına üstlenmek istemiyor. Kentin katkılarını isteyecekler” dedi.
BORAJET VAN’DAN YURT DIŞINA UÇACAK
Borajet Genel Müdürü Kadir Peker ise, 2 yıl önce başlattıkları uçuşlar hakkında bilgi verdi. Peker, “İki sene evvel Van merkezli uçuşlar yapıştık. Ancak o dönemdeki Türkiye’nin ikili havacılık anlaşmalarından dolayı bir takım problemlerden dolayı hem İran’dan hem Irak’tan uçuş müsaadelerini alamadık. Şimdi bu ikili anlaşmalar yenileniyor. Komşu ülkelerle bundan hareketle biz depremden 3 ay önce hazırlıklara başladık. Deprem nedeni ile beklemeye aldık. Şimdi Borajet olarak Van çıkışlı bir takım müsaadeleri aldık. Bu müsaadeleri almak için izlediğimiz yol şöyle. Önce Türkiye’den müsaade alınıyor. Sonra uçulacak ilgili devletten alınıyor. Başka bir devlete uçuş izni almak ciddi bir süreç fakat Türkiye’deki izinlerin büyük bir kısmı hal edildi. Şu an Van çıkışlı olarak Erzurum, Trabzon ya da Vanlıların talepleri doğrultusunda yapılacak olan kısa uçuşlarda herhangi bir sıkıntı olmayacak. Yurt dışı uçuşlarında da Erivan, Tebriz ve Süleymaniye için izinler alındı. Bunların her gün yapılması için izinler alındı. Bundan sonraki aşamalarda da karşı ülkelerden de izinleri alıp uçuşları başlatabiliriz. Borajet olarak Van ile uzun süredir ilgileniyoruz. Ama bir gerçek var bu herhangi bir şirketin altında kalkabileceği bir iş değil, dolayısıyla hizmetin götürüleceği yer sizlerin katkıları ve desteği olursa sürekli olur. Aksi taktirde havacılık yüklü bir maliyeti olan uçakları dolduramadığımız zaman çok ağır giderleri olan bir sektördür. Bu sebeple biz sayın valimizin de önderliğinde size geldik. Van’dan herhangi bir beklentimiz yok. Bu işi beraber yapalım. Siz de bu işin parçası olun. Bizim para kazanmamaktan ziyade zarar etmeme hedefimiz var. Eğer zarar etmezsek buraya bizim gibi başka şirketlerde gelecektir. Borajet’in tek beklentisi uçuşların yapılacağı şehirlerde maliyetlere bölgenin katılması, maliyetlerin dışında bir beklentisi yok. Zaman içerisinde kendi yolcusunu da oluşturacaktır. Van’ın potansiyeli de hızla artıyor” dedi.
“VAN BÖLGESİNDE LİDER DURUMDADIR”
Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu ise, özelikle ulaştırma konusunda yıllardan beridir özlemle bekledikleri günün bugün olduğunu düşündüğünü belirtti. Van’ın sınır ili olduğu için sürekli İran ile temas içerisinde olduğunu kaydeden Nadiroğlu, “Örnek verecek olursam 2010 yılında Türkiye’de LC Waikiki Firması en fazla cirosunu Van’da yapmış. En büyük sebebi de 2010 yılında Kapıköy Sınır Kapısı’nın küçük araçlara açıldığı için İranlı turistler günü birlik gelip gittiklerinden kaynaklanıyor” dedi.
Geçen günlerde Borajet Firması yetkilileri ile bir toplantı daha yaptıklarını hatırlatan Nadiroğlu, “Öncelikle Van’dan Gaziantep’e, Trabzon’a ve Tebriz’e ve daha sonra ise Süleymaniye ve Erivan seferlerinin düzenlenmesi olumlu bir karar olacaktır. VATSO Yönetim Kurulu Başkanı olarak bireysellikten ziyade toplumsal bir hareketle bu işi ele almamız gerekiyor. Bildiğiniz gibi Van büyükşehir oldu. Potansiyeli olan bir il ve bölgesinde lider durumdadır. Her platformda bunu söylüyoruz. Biz de buna sahip çıkmamız gerekiyor. Borajet Firması burada üs kurarak birçok kişiye istihdam oluşturacaktır. Bir konsorsiyum oluşturarak başarıya ulaşabiliriz. Bunu bireyselliğe dönüşürsek başarıya ulaşamayız. Ama toplumsal hareket edersek bu işin üstesinden geleceğiz. Oda olarak bu işi önemsiyoruz. Bugün bu masadan bir sonuca vararak kalkmayı ümit ediyorum” dedi.
Seyahat acenteleri temsilcileri ve turizmcilerin de sırayla görüş ve önerilerini dile getirdiği toplantının sonunda 6 kişiden oluşan bir çalışma grubu oluşturuldu. Bu çalışma grubu Vanlı turizmciler ile Borajet Hava Yolları Firması yetkilileri arasında köprü görevi yapacağı kaydedildi.