Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Genel Sekreteri Mehmet Dahaoğlu, 2013 turizm sezonunun beklenen hızda başlamadığını belirterek "Sezon öncesi 'Her otel dolup, taşacak' deniyordu ama olmadı. Antalya, bize oranla daha iyi. Bu yıl Alanya açısından Rus pazarında olumlu gelişmeler var. Alanya'nın yüzünü Rus pazarı güldürecek, otelleri Ruslar dolduracak. Sezondan beklenen verimi Ruslar sayesinde alacağız" dedi.
SHGM'DEN ÖGER TOUR'A İZİN ÇIKMADI
GAZİPAŞA Havalimanı'na (GZP) Avrupalı havayolu şirketlerinin inmesi yönünde çalışmaların sürdüğünü de ifade eden Dahaoğlu, "GZP'ye iniş izni için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne (SHGM) başvuran 6 şirket vardı. Bunlar arasındaki Öger Tour, SGHM'den bir süre onay çıkmayınca GZP'ye inme talebinden vazgeçti. Biz 'GZP'ye sefer düzenlemek isteyen şirketlere SHGM onay vermiyor' diye kızıyoruz ancak şirketler eksik evrak sunuyor ve ısrarcı olmuyorlar" dedi.
'RUS PAZARI GZP İLE DAHA DA BÜYÜR'
DAHAOĞLU, dosyasında eksik evrak bulunmayan Corendon'a izin çıktığını hatırlatarak "Corendon sahibi Yıldıray Karaer, GZP'ye sefer izni alabilmek için adeta SHGM'nin kapısında yatıp, kalktı. Diğer şirketler de Corendon'u örnek almalı" dedi. TÜRSAB Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Suat Çavuşoğlu ise "Rus pazarıyla çalışan turizmciler, Rus tur operatörlerini GZP'ye uçmaları yönünde ikna etmeli. Rus pazarı, GZP seferleriyle daha da büyür" dedi.
ALANYA Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Genel Sekreteri Mehmet Dahaoğlu, 2013 turizm sezonu öncesi Yeni Alanya'ya değerlendirmelerde bulundu. 2013 turizm sezonunun beklenen oranda başlamadığını ifade eden Dahaoğlu, "Her otel dolup, taşacak deniyordu ama o olmadı. Antalya, bize oranla daha iyi. Bu yıl Rus pazarında olumlu gelişme var. Alanya'nın yüzünü Rus pazarı güldürecek, otelleri Ruslar dolduracak. Bu konuda Rusya'da acentalar bir hayli iddialı. Otelciler, Ruslar sayesinde sezondan beklenen verimi alacaktır" dedi.
"ÖGER TOUR VAZGEÇTİ"
Gazipaşa Havalimanı'na Avrupalı havayolu şirketlerinin inmesi yönünde çalışmalar da olduğunu ifade eden Dahaoğlu, "Bu konuda müracaat eden 6 şirket vardı. Bunlar arasında Öger Tour da vardı ama onay alamaması nedeniyle GZP Havalimanı'na inme talebinden vazgeçti. Biz, 'Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), GZP Havalimanı'na inecek uçaklara neden onay vermiyor' diye kızıyoruz ama talepte bulunan şirketler, eksik evrak sunuyor, SHGM de gerekli onayı vermiyor. Havayolu şirketleri, SHGM'ye dosyasını posta yoluyla gönderiyor ve işi takip etmiyor. SHGM de eksik evrakların tamamlanmaması nedeniyle beklenen uçuş iznini de vermiyor. SHGM, dosyasında eksik bulunmayan Corendon'a onay verdi. Corendon'un sahibi Yıldıray Bey, GZP onayı alabilmek için SHGM'nin kapısında yatıp kalktı ve sonunda izni de almayı başardı. Herkes Yıldıray Bey'i bu konuda örnek almalı. Herkes GZP izni almak için SHGM'nin kapısında yatmalı. Bu işi takip edersen, izni alırsın ama havayolu şirketlerinin yöneticileri, 'SHGM onay versin, biz uçalım' diyorlar. Bu zihniyetle onay alamazlar" diye konuştu.