Polat İstanbul Otel'de düzenlenen geceye katılan ve yaklaşık beş yüz pilot'a hitaben konuşan Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi; 'Herkesin bildigi gibi pilotluk büyük bilgi ve yetenek gerektiren meslek ve bir aşktır. Ancak bu aşkın kralı yoktur kuralı vardır. Bakanımızın ifadesiyle pilotun kralı yoktur kuralın pilotu vardır. Kurallara uyan pilot vardir. Önümuzdeki 20 yılda 400 bin pilota ihtiyaç olacak. Ülkemizde ise 2023 yılına kadar yılda 400-500 pilota ihtiyaç olduğu tahmin ediliyor. Bu bilgiler ışığında şunu söylemek gerekir ki pilotlar kriz anında mutlaka yeteneklerini artırmalı ve krizi yönetme becerilerini yükseltmeleri gerekmektedir. Uçakların artık son derece dijital yapılarda olması ve son yaşanan kazalarda pilotların krizi yönetememesi üzücü sonuçlar doğurmuştur. Pilotların iyi bir okuyucu olması ve pratiklerini kaybetmemesi gerekir. Bir kaza incelemesinde bir pilot bize pilotlarımızın çok kaliteli olduğunu ancak pratikte büyük sıkıntılar yaşandığını ifade etmişti. Bu yüzden mutaka kurallara uymak durumundayız’ dedi.
DİL SINAVLARINDA YÜZDE 5 BAŞARISIZLIK VAR
Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi; 'Uluslararası hususlardan biri de dil konusudur. Dil yeterliliği konusunda 2010 yılında başlattığımız sınavlar neticesinde 2352 kişi sınava katılmış ve bunların 121 tanesi level 3 ve altında almıştır. Bu yüzde 5 başarısızlık anlamına geliyor. Bütün pilotlarımızın 2013 sonuna kadar sınava gireceği malumunuz. Sınavlardan Level 3 ve altında alanlar sadece yurt içi seferlerinde görev alabilirler. Bu konuya dikkat çekmeniz gerektiğini ve SHGM'nin yeni bir dil yeterliliği sinavı konusunda calışmalarını sürdürdüğünü belirtmek istiyorum' şeklinde konuştu.
YABANCI PİLOT İSTİHDAMI
Yabancı pilotlar konusunda da açıklamalarda bulunan Ekşi, 'Bilindiği gibi gelişen havacılık sektörümüzün ihtiyacını karşılamak için ülkemizde yabancı pilot istihdamı yapılmaktadır. Şu anda 754 yabancı pilot istihdam edilmektedir. SHGM olarak gelişen havacılık sektörümüzün yerli kaynaklardan karşılanmasını arzuluyoruz. Bu amaçla havayollarımıza 2013 sonu icin first officer’ler için yüzde 10 hedefi koyduk. Bu hedefin gerçekleşmesi icin sivil toplum kuruluşlarına da iş düşüyor. Pilotların şirketlerine aidiyet hissetmesi gerekir' dedi.
UÇUŞ OKULLARINDA YETİŞMİŞ EĞİTMEN EKSİKLİĞİ VAR
Uçus Okullarının yetiştirdiği pilotların havayollarının istediği ölçüde olmamasının yetişmiş eğitmen eksikliğinden kaynaklandığına vurgu yapan Ekşi, 'TALPA ve PİLVAK bu konuda daha fazla rol almalı ve emekli olmuş üyelerini bu konuda yönlendirmeleri, uçuş okullarına destek olmaları gerekir. Bu son derece önemlidir. Çıkardığımız talimat ile 65 yaşından sonra pilotlarımız ticari uçuşlar dışında sağlıkları el verdiği müddetçe pilotluklarını yapabilirler’ dedi.
SAFA PUANI 0.6'LARA DÜŞTÜ
Türkiye'nin SAFA puanı hakkında da bilgiler veren Genel Müdür Bilal Ekşi, 'Sizlerin de desteği ile ülkemizin SAFA puanı 1’lerden 0.6'lara düştü. Ne zamanki pilotlarımız kendilerine güvendi başarı işte  beraberinde geldi. Benzer bir örnek daha var.  İngiltere hava sahasında en fazla hava olaylarına karışan Türk pilotları iken yapılan calışma ile 3 ay içinde bu konuda da büyük bir yol kat edildi. Kendisini geliştiren pilotlar ile alnımız ak olarak calışmaya devam edeceğiz' şeklinde konuştu.
Ekşi; 'Medyaya yanlış yansıyan bir konuya da açıklık getirmek istiyorum. Bilindiği gibi ICAO Chicago Kongresi’ne göre her ülke kendi ulusal lisansını verme yetkisine sahiptir. Bu lisans ile uluslararası düzeyde uçuş yapılabilir. Dolayısıyla sizin elinizde bizim tarafımızdan verilen lisans uluslarası düzeyde geçerlidir. Kısıtlama söz konusu değildir. Buradaki mesele 2018 yılına kadar EASA tarafından kendi ulusal lisansları dışında baska bir lisansın mütekabiliyet esasına göre kabul edilmemesidir. Bu şu anda Türk pilotlarını ilgilendiren bi husus değildir. Tüm pilotlarımız içlerini ferah tutsun. Türk otoritenin verdiği lisans ile dünyanın her yerine uçabilirsiniz' dedi.