Filosunda 635 adet uçak bulunan ve geçtiğimiz yıl 75 milyondan fazla yolcu taşıyarak 26 milyar euro ciro elde eden dünyanın en büyük havayolu gruplarından Air France-KLM, Türkiye'de daha fazla büyümek için önemli projeler üzerinde çalışıyor.
Air France ve KLM Havayolları, 113 ülkede 240 noktaya günde bin 500'den fazla uçuş gerçekleştiriyor. Fransız Air France tarafından Hollandalı KLM Havayolları'nın satın alınmasından sonra dünyanın en büyük havayolu gruplarından biri haline gelen Air France KLM'in Türkiye'deki geçmişi ise uzun yıllara dayanıyor. KLM, 1919, Air France ise 1933 yılından bu yana Türkiye'de faaliyet gösteriyor.
TÜRKİYE UÇUŞLARI İSTANBUL MERKEZLİ
80 yıldır Türkiye'de faaliyet gösteren Air France, haftanın her günü İstanbul-Paris arası karşılıklı 3 sefer düzenliyor. Bu seferlerin 2'sini Atatürk Havalimanı'ndan Air France'ın transfer havalimanı Paris Charles de Gaulle'e diğeri ise Nisan ayı başı itibariyle Paris Orly Havalimanı'na yapılıyor. Air France, İstanbul'dan Paris dışından Marsilya'ya haftada 2, Toulouse'a ise haftada 1 sefer düzenliyor. KLM uçuşları ise İstanbul'dan her gün karşılıklı 2 seferle transfer havalimanı Amsterdam Schiphol Havalimanı'ndan 113 ülkede 240 uçuş noktasında hizmet veriyor.
Air France İstanbul çıkışlarını diğer Avrupa uçuşlarında olduğu gibi Airbus A320 ve A321, KLM ise Boeing 737 uçakları ile yapıyor. Kıtalararası uçuşlarını ise aralarında Airbus A380, Boeing 777 ve 747'nin de bulunduğu diğer geniş gövdeli uçaklarla gerçekleştiriyor. Ayrıca Air France-KLM, Delta Havayolları'nın da Türkiye'deki ticari temsilciliğini yapıyor. Grubun, Kuzey Amerika hatlarındaki ortağı Delta Havayolları ise New York-İstanbul arasında haftada 5 gün direkt uçuş gerçekleştiriyor.
Dünyanın en büyük havayolları gruplarından biri olan Air France-KLM'in filosunda toplam 635 adet uçak bulunuyor. Ancak bu sayıya grup şirketlerinden Transavia ve Martinair'in uçakları dahil değil. Grubun filosunda 538 yolcu kapasitesine sahip 8 adet Airbus 380 bulunuyor. Air France'ın ayrıca 12 adet A380 siparişi mevcut. Diğer taraftan filoda 350 yolcu kapasiteli 62 adet Boeing 777 bulunuyor. Dev bir filoya sahip olan ve Air France-KLM, geçtiğimiz yıl 75 milyondan fazla yolcu taşıdı ve 26 milyar euro ciro elde etti.
"TÜRKİYE STRATEJİK BİR PAZAR"
Türkiye pazarının çok stratejik olduğunu söyleyen Air France-KLM Türkiye Müdürü Nedime Konuksever, Türkiye'nin hala ekonomik gelişme anlamında pozitif rakamlarla ilerlediğini söyledi. Avrupa ekonomisinde hala inanılmaz bir durgunluk varken Türkiye'de bu yüzde 2-3'lük bir büyüme öngörüldüğünü vurgulayan Nedime Konuksever, bu ekonomik gelişme paralel olarak havacılık açısından da Türkiye'de çok önemli bir potansiyel olduğunun altını çizdi. "Türkiye'de büyümek istiyoruz" diyen Nedime Konuksever dergimiz Transport'un sorularını cevaplandırdı…
Air France-KLM'in Türkiye havacılık pazarına bakışı nasıl?
Air France-KLM Türkiye'de yerleşik en eski ve sektörünün öncüleri arasında olan iki havayolu şirketi arasında yer alıyor. KLM, 1919, Air France ise 1933'ten beri Türkiye'de faaliyet gösteriyor. Türkiye pazarı gerek iç hatlarda gerekse uluslararası hatlarda her yıl üst üste en az iki haneli artış oranları sergiliyor. Türkiye'ye yönelik iş ve turizm amaçlı uçuş trafiği hızla artıyor. Özellikle İstanbul'un, Avrupa'da mutlaka görülmesi gereken 10 şehirden biri olması sebebiyle, iş adamlarının dışında turizm amaçlı yolculuk yapan müşterilerimizde bulunuyor. Ayrıca İstanbul'un çok önemli bir kongre merkezi olması da uçaklarımızın doluluk oranını artırıyor. Dolayısıyla, İstanbul hatlarında uçaklarımızın doluluk oranları, yaz-kış farkı gözetmeksizin her zaman yüksek seviyede gerçekleşiyor. İstanbul'a yapılması planlanan 3'üncü havalimanı da Türkiye'deki havayolu taşımacılığındaki büyümenin en önemli göstergelerinden birini oluşturuyor.
TÜRKİYE'DE DAHA DA BÜYÜMEYİ PLANLIYORUZ
Türkiye ile ilgili yeni projeleriniz var mı?
Air France ve KLM'in Akdeniz bölge yönetimi de İstanbul'da bulunuyor. Bu oluşum da aslında şirketlerimiz için Türkiye pazarının ne kadar önemli olduğunun başka bir göstergesi. Türkiye'de ve dünyanın çeşitli bölgelerinde, yeni uçuş hatları ve iş ortakları arayışlarımız devam ediyor. Gerek kendi seferlerimiz gerekse ortaklıklar olarak hareket etmek suretiyle, sürekli her pazarda yeni dinamikleri değerlendiriyoruz. Türkiye pazarında daha fazla büyümek istiyoruz ama istediğimiz şekilde maalesef büyüyemiyoruz. Çünkü Atatürk Havalimanı'nın altyapısı yetersiz kalıyor. Büyümek için Sabiha Gökçen'i değerlendiriyoruz, başka havalimanları ile ilgili de araştırmalar yapıyoruz. İstanbul dışında başka şehirlere de bakıyoruz ama detayına girmek için şu an erken. Çok yakında Türkiye pazarında da yeni haberlerimiz olacak diyebilirim. Biz de pazarın büyümesinde mutlaka yerimizi alacağız.
Air France-KLM, Türkiye'ye haftada kaç uçuş gerçekleştiriyor?
İstanbul-Paris arası haftada 21 uçuş, Marsilya ve Toulouse'a haftada 21 uçuş, KLM ile İstanbul-Amsterdam arası haftada 14 uçuş gerçekleştiriyoruz. Öte yandan Delta ile de İstanbul- New York arası haftada 5 uçuşumuz var. Yani Delta ile birlikte haftada yaklaşık 60 uçuş gerçekleştiriyoruz. Öte yandan kardeş şirketimiz Transavia ile Antalya, İzmir ve Bodrum'a charter seferlerimiz de bulunuyor.
MÜŞTERİLERİN YÜZDE 43'ÜNÜ KADINLAR OLUŞTURUYOR
İstanbul çıkışlı uçuşlarınızda nasıl bir yolcu profiline sahipsiniz?
Türkiye hatlarında taşıdığımız yolcuların yüzde 40'ı iş amaçlı yüzde 60'i ise turizm amaçlı seyahat ediyor. Uçaklarımızda ABD'li, Japon, Koreli, Hollandalı, Kanadalı, Ganalı, Türk, Alman, Fransız her milletten müşteri bulunuyor. Yine ilginizi çekeceğine inandığım başka bir istatistik ise müşterilerimizin yüzde 43'ünü kadınlar, yüzde 57'sini ise erkekler oluşturuyor. Türkiye uçuşlarımızda her zaman yüzde 80'in üzerinde seyrediyor. Uçtuğumuz hatlarda yolcu talebi oldukça yüksek. Öte yandan Air France-KLM olarak sosyal medya konusunda havayolu sektöründe öncü konumdayız. Türk müşterilerimizin sosyal medyayı kullanarak erken rezervasyon ve seyahat planlaması yaparak biletlerini daha erken alması için yönlendiriyoruz.
HER TÜRLÜ BÜYÜME FIRSATINI DEĞERLENDİRİYORUZ
Air France ve KLM ortaklık yaparak büyük bir havayolu grubu oldu. Bildiğiniz gibi global ekonomik kriz havayolunda şirket evliliklerini ve işbirliklerini artırdı. Sizin Türkiye'de benzer bir işbirliği ve evlilik yaptığınız firma var mı? Bu yönde bir düşünceniz bulunuyor mu?
Neden olmasın? Türkiye'de Atlasjet ile bir işbirliğimiz var. Türkiye içinde müşterilerimizi direkt uçtuğumuz noktalardan sonra Atlasjet'e bağlayabiliyoruz. Onun dışında bir de havayolu sektöründe artık birleşmeler çok acayip bir durum değil ve bu gerekli de. Böylelikle müşteriye daha çok seçenek ve daha çok imkan sunmuş oluyorsunuz. Her türlü büyüme fırsatını değerlendiriyoruz. Şirketimizin bir takım kriterleri var. Onlar yerine getirildiği takdirde her türlü işbirliğine açığız. En son Etihad Havayolları ile bir işbirliği yaptık. Onun dışında Kanada'da da West Jet firması ile stratejik işbirliğimiz var. Zaten bizim dünyanın her yerinde partnerlerimiz var. Türkiye sivil havacılığının gelişimi bizi heyecanlandırıyor. Rekabetin daha fazla olması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye pazarının bu şekilde daha da büyüyeceğini düşünüyoruz. Şu anda İstanbul'da 3'üncü havalimanı projesi var. Türkiye'nin her şehrinde yeni havalimanları yapılması planlanıyor.. Yani Türkiye'nin potansiyeline biz şirket olarak çok inanıyoruz. Yakında bir takım güzel haberlerimiz olacak.
Türkiye uçuşlarınızda ne kadar kargo taşıyorsunuz? Bu kargoların ne kadarı yolcu, ne kadarı ticari kargolardan oluşuyor?
Air France-KLM olarak gerçekleşen kargo hacmimiz ortalama ayda 500-550 ton. Taşımalarımız Air France ve KLM yolcu uçakları ve Air France kargo uçakları ile gerçekleşiyor ancak hacmin büyük kısmı Air France kargo uçakları ile taşınıyor. Haftanın 5 günü İstanbul-Paris arasında 140 ton kapasitelik freighter (kargo uçağı) seferlerimiz bulunuyor. Yaygın ağımız sayesinde Amsterdam ve Paris üzerinden tüm dünyaya kargo taşıması gerçekleştiriyoruz. Türkiye'de 2012 yılında ihracat alanında, hava kargo taşıması yapan havayolu şirketleri arasında ilk 5'de yer aldık.
Havacılık sektöründe Air France-KLM'e has olan hizmetler neler?
Air France ve KLM sosyal medya ve teknolojide öncü bir havayolu grubu. Müşterilerimize sunduğumuz hizmet kalitemizi artırmak için yeni teknolojilere sürekli yatırım yapmaktayız. Geçen yıl başladığımız Air France KLM Connect ürünümüzün tek amacı, yolcularımıza sadece uçuş boyunca değil, uçuş öncesinde ve sonrasında da en iyi hizmeti verebilmek. Bu yeni hizmet, uçuş saati ya da kapı numarası değişen uçuşun bilgilerini anında yolcumuzun cep telefonuna ya da e-posta adresine iletebiliyor. Ayrıca bagajlarında bir gecikme varsa yolcumuz uçaktan iner inmez telefonunu açtığında mesajımızı görüyor ve her şeyin kontrol altında olduğunu anlayarak rahatlıyor. Bunun dışında online ve mobile check-in hizmetlerimizi sürekli geliştiriyoruz. Yolcularımız uçuşlarından önce check-in işlemlerini yapıyor, koltuklarını seçiyor, havalimanında sıra beklemeden ve hangi koltuğa oturacaklarını dahi bilerek rahatça uçağa biniyorlar. Bu hizmetimiz müşteri memnuniyetine verdiğimiz önemin bir göstergesi. Ayrıca internet sitelerimiz seyahat severler tarafından oldukça kullanışlı bulunuyor. Tüm bunların dışında 2012'de KLM Skytrax tarafından Avrupa'nın "En İyi Hizmet Veren Personeli" ödülünü aldık. Ayrıca sürdürülebilir büyüme konusunda yaptığımız çalışmalara da kısaca değinecek olursak şunları söyleyebiliriz: Öncelikle büyüme stratejilerimiz tamamıyla sürdürebilir büyüme üzerine kurulu. Sürekli artış sergileyen petrol fiyatları giderlerimizin kontrolünü zorluyor olsa da şirketimizin global anlamda hazırladığı 2015 yılını da içine alan proje çerçevesinde karlı ve sürdürülebilir büyüme en öncelikli hedefimiz. Bu hedefimiz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve çalışmalarımızın meyvelerini de almaya başlıyoruz. Air France ve KLM 2012 yılında da üst üste 8'inci kez olmak üzere Dow Jones tarafından sürdürülebilir büyüme indeksleri bazında dünya lideri seçildi.
2011'DE BİOYAKIT UÇUŞLARINI BAŞLATTI
Air France olarak filomuza kattığımız uzun menzilli uçaklar, yüzde 15 daha az yakıt tüketimi, daha sessiz ve gaz emisyonu daha az olan çevre dostu yeni nesil uçaklar. Bu uçaklar, Air France KLM Grubu'nun doğaya saygılı ve sürdürülebilir gelişme politikasıyla uyumlu olarak seçildi. Bu çerçevede ayrıca 2011 yılında bioyakıtlı uçuşlar başlatıldı. Şu anda AMS â€" JFK günlük seferlerimizin bir tanesi bio-yakıtla yapılıyor. Yine uçakta kullanılan ürünlerin tamamı tekrar dönüştürülebiliyor. Bizler de bu yeni uçaklarımızla giderleri kontrol altında tutarak çok daha karlı olmayı hedefliyoruz. Ayrıca 21 milyon müşterisiyle Flying Blue programımız Avrupa'da lider konumunda bulunuyor. Flying Blue, 3 milyon kişinin oy kullandığı ve dünyada en iyi otel ve havayolu müşterilerinin değerlendirmeleri sonucu ortaya çıkan bir çalışma. Nisan 2013'te Flying Blue, 5 dalda Freddie Awards ödülünü kazandı. Öte yandan KOBİ'lere yönelik olan Bluebiz programımız geçen yıl Türk müşteriler tarafından büyük talep görerek yüzde 290 büyüdü. n
KLM ile Pegasus, Codeshare Anlaşması imzaladı
KLM Hollanda Kraliyet Havayolları ile Pegasus Hava Yolları, Codeshare Anlaşması (Bir havayolu taşımacısı tarafından yapılan uçuşun bir veya bir kaç havayolu tarafından birlikte pazarlanması) imzaladı. Yapılan anlaşmaya göre yolcular, KLM ve Pegasus'un Amsterdam'da Schiphol, İstanbul'da Sabiha Gökçen Havalimanı ve İzmir'de Adnan Menderes Havalimanı üzerinden yapılan uçuşları arasında hızlı ve kolay transfer olanaklarından faydalanabilecek. KLM ve Pegasus'un iş ortaklığı sayesinde yolcular, Pegasus'un Türkiye'deki uçuş noktalarından KLM'in dünya çapında 150 uçuş noktasına tek biletle uçabilecek. Anlaşma, Pegasus Havayolları Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Güliz Öztürk ile Air France KLM Network, Gelir ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Pieter Bootsma'nın İstanbul'da düzenledikleri basın toplantısında açıklandı.